| Somberヅ a întrebat:

Salutare TPU, azi când mâncam jeleuri cu gust de Coca-Cola am fost curios să văd din ce sunt făcute, am citit pe spate : Gelatină (Porc)

Întrebarea mea e : chiar sunt fabricate din gelatină de la porc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, sigur ca da. Gelatina, de orice fel, inclusiv cea din pliculete, este obtinuta din oase (de porc, de vita). Toate jeleurile sunt obtinute cu gelatina de origine animala.

| alessia5158 a răspuns:

Da, jeleul contine ingredientul denumit gelatina, o materie organica de natura proteica--- in cazul respectivului produs, gelatina folosita este de provenienta animala fiind obtinuta prin procesarea industriala a oaselor si a soricului de porc. Gelatina mai poate fi obtinuta din oasele si pielea de vita sau din cele de peste.
In cazul gelatinei de provenienta vegetala materia prima folosita pentru obtinerea gelatinei vegetale( denumita "agar-agar") sunt cateva specii de alge marine (Gelidium, Gracilaria). Daca te descurci cu engleza, citeste :http://www.botanical-online.com/english/agar_agar_algae.htm

| untu a răspuns:

Nu cred!

| Somberヅ explică (pentru untu):

Pe ambalaj scrie că, conţine gelatină din porc.

| Pool77 a răspuns:

Sunt facute din mate, porc vita etc.

| LifeIsBeautiful12 a răspuns:

Evident ca nu sunt din gelatina de porc laughing Nu stiu exact de ce scrie asa dar jeleurile se fac din pliculete de gelatina+arome deci nu ar avea de ce sa foloseasca gelatina de porc laughing