| LordCristobal a întrebat:

Salutare TPU!
Cum vedeti voi un mic-dejun sanatos?
Ce e recomandat sa mananci la micul dejun si ce alternative sanatoase imi puteti recomanda?
De pilda imi place sa mananc de obicei branza cu oue si diferite legume(rosii,ardei,castraveti,morcovi,ridichi)sau conserve de peste/carne plus zacusca, fasole batuta sau icre.
Am pus intrebarea sa mai aud si alte alternative mai sanatoase si mai bune.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă tu iei "branza cu oue si diferite legume sau conserve de peste/carne plus zacusca, fasole batuta sau icre"

atunci ce zici de următorul mic dejun:

• pulpe de pui la cuptor cu legume
• cotlet de porc in sos de smantana cu ciuperci
• somon in sos de usturoi, spanac, rosii si parmezan
• supa de fasole neagra
• Shakshuka
• ton rosu file (gatit)
• file de grouper (gatit)
• ton Yellowfin file (gatit)
• somon file (gatit)
• creveti la conserva
• caracatita (gatita)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu mănânci și seara, este sănătos.

| Caro34 a răspuns:

Bună! Ar fi bine: fulgi de ovăz cu banane, lapte și scorțișoară sau avocado cu branzică tartinabilă și un ochi de ou. Cel mai bine ar fi scos micul dejun și mâncat pe la 11:00 chestiile tale, apoi următoarea masă pe la 16:00! Corpul ar consuma din resursele sale! Numai bine!