| anonim_4396 a întrebat:

De ceva timp am o problema căreia nu îi găsesc cauza. Sunt baiat si am 16 ani. Este vorba de o durere a testiculelor. Nu este o durere puternică, apare cam de vreo 2-3 ori pe săptămână. Spre exemplu astăzi nu am avut nimic, până când am coborât din autobuzul spre casă. Am simtit o ușoară apăsare/durere urmată de o senzatie de "inflamatie". Uneori mai simt si o durere in partea de jos a abdomenului, ori in stanga ori in dreapta. Nu apare intotdeauna la ambele testicule. Durează maxim jumatate de ora, după care și durerea si inflamatie trece. Mi-a fost rusine sa le spun părinților de problema asta (sunt cam vreo 2 ani de când se intampla, am mai avut si perioade in care nu sa mai întâmplat)
Știe cineva ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Wow si de 2 ani de zile tu taci?
Mergi de urgenta la Urolog, ca ce ai tu poate fii foarte grav si risti sa nu se mai poate face nimic pentru tine, daca ajungi prea tarziu. Durerile testiculare nu sunt normale, mai ales cand le ai de 2 ani.
ia-l pe taca-tu de mana, daca iti este rusine de mama ta, dar urgent, programare la Urolog si investigatii medicale, ca nu-i de gluma.
Esti baiat tanar si poate in viitor vrei sa ai sex, sau sa ai copii mai tarziu, nu risca sa-ti pierzi testiculele.

| Alex2222939 a răspuns (pentru Violleta2022):

Dacă durerea asta trece extrem de repede nu am crezut ca este ceva extrem de grav, plus ca am avut o perioadă de vreo 4 luni in care nu am mai avut probleme...

| MValentin a răspuns:

Este o intrebare ciudata adesata inapoi, dar te mastrubezi?

| Alex2222939 a răspuns (pentru MValentin):

Mai, aici raspunsul e clar, ce băiat adolescent nu face asta.

| oz_1736 a răspuns:

Incearca pantaloni mai largi, cand te asezi pe scaun ai grija sa asezi pantalonul drept. Apoi poate fi un varicocel, ori o hernie, nu trebuie sa-ti fie rusine, ca mai tarziu nu mai faci copii. Ia-ti parintii si mergi la medic

| AnatoliyMikhailov a răspuns:

Pantalonii mulati. Eu asta cred.
Pantalonii mulati cresc riscul de impotenta cauta pe net

| Alex2222939 a răspuns (pentru AnatoliyMikhailov):

Crede-mă pantalonii mulati nu sunt genul meu, port doar pantaloni largi pentru ca sunt mai comozi.