| Busila_Andrei_1995 a întrebat:

Este adevărat că oamenii supraponderali pot slăbii mai ușor câteva kilograme decât un om cu o greutate aproximativ normală?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Primele 3-4 kilograme constau în toxine acumulate în colon care oricum se elimina dar sportul grăbește procesul de eliminare și în apa depozitată în mușchi care prin transpiratie, se pierde,ea stand acolo ca rezerva pentru momente în care are nevoie. Dacă te hidratezi, organismul nu mai simte nevoia sa stocheze apa și prin mișcare și reducere de carbohidrați nu mai strângi apa. Bineînțeles ca pe căldură nu e nevoie sa faci mișcare intens ca tot transpiri pentru a regla temperatura corporala și nu îți recomand sa renunți la carbohidrați, poate doar la cei procesati (zahar și toate alimentele rafinate) pentru ca aceștia Îți oferă energia de a te trezi, a sta treaz și a te mișcă plus ca lipsa lor e clar ca duce la inconștiență și moarte. Iti pun asta pentru ca mulți le elimina complet și definitiv fără sa se mai gândească ca sunt esențiale și la un anumit aport aduc beneficii. În rest, vei avea grăsime de eliminat deși aceasta poate controla senzația de foame în cazuri drastice și chiar poate tine de cald, fără nicio gluma, deși îngreunează circulația sângelui și digestia prin rezistenta la insulina care este influențată de țesutul adipos. De grăsime poți scăpa doar dacă faci mult cardio și inveti sa combini alimentele și sa mănânci la orele la care organismul este capabil sa duca la bun sfârșit digestia. Nu înainte de culcare și nu imediat ce te trezești. De alergat poți alerga pe timp de frig, de preferat când îți bine sa tremuri pentru ca atunci simte nevoia corpul sa alerge cel mai mult. Atunci se ard grăsimile, NU pe căldură pentru ca transpirația nu elimina eficient grăsimea, ba chiar foarte greu. În legatura cu combinarea alimentelor, discuta cu medicul tău de familie sau cu un nutritionist, aici depinde și starea organismului tău.
Nu cauta sa slăbești aiurea deoarece de slăbit poți slabi și când pierzi sânge, spre exemplu, dar a pierde sânge mult și a intra în stadiul de insuficienta Îți pune în pericol viața.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este adevarat!
Primele 3-4 kilograme le pierzi foarte usor, dupa care incepe adevarata greuatet in lupsa cu kilogramele.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai normal au mai multa grasime de dat jos, au o dieta mai bogata in calorii iar corpul reactioneaza mai repede la o dieta