| anonim_4396 a întrebat:

Fratele meu mai mare a facut varicela de cateva zile si a venit acasa pe perioada incubatiei! Astazi a ajuns acasa! Eu nu l-am atins, dar am luat din masina lui, o plasa cu dulciuri! Ma intereseaza sa stiu daca pot lua si eu varicela deoarece am atins dulciurile( au fost sigilate )... si am stat in aceeasi camera timp de cateva minute! Si daca iau si eu, dupa cate zile imi apar bubele? Si dupa cat timp trec? Va rog sa ma ajutati urgent! Dau funda...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Atingerea obiectelor nu te infecteaza, in schimb respiratul in aceeasi incapere este infectant. daca ai luat infectia, vei face eruptia dupa 14-21 de zile de la contactul infectant si iti vor trece tot cam in 21 de zile (primele 14 le vei petrece in izolare la domiciliu)

| Catalin0Marian a răspuns (pentru Brigaela):

Ce inseamna eruptia?

| Brigaela a răspuns (pentru Catalin0Marian):

DEX: eruptie = apariția unor pete, a unor bășicuțe, plăci, pustule etc. pe piele sau pe mucoase, constituind simptomul unor boli (contagioase); (concr.) totalitatea acestor pete, plăci, pustule etc. apărute.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi alte detalii şi la linkul :
http://dr.herdea.ro/medicale/61/varicela

http://www.sfatulmedicului.ro/varicela

Toate cele bune.