| yourmind a întrebat:

In ultima vreme am cateva simptome care ma sperie un pic. Aveti cumva idee spre ce boala/ tulburare inclina ele?

1. Caderea parului. Observ ca imi cad fire lungi de par, deci nu e vorba de ruperea varfurilor arse.
2. Piele uscata, crapata. Pe maini, pe talpi, dar si pe piept.
3. Dureri de picioare.
4. Sete si nevoia de a urina des.
5. Oboseala
6. Parca nu mai vad la fel de bine de la distanta. Uneori mi se incetoseaza privirea.
7. Pofta de dulce si greata dupa ce mananc dulce.

Vreau sa merg si la medic, dar pana ajung. oare ce boli indica aceste simptome?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Toate punctele, cu exceptia primului, ar duce la diagnosticul de diabet, insa nu sunt medic sa ma pronunt... Redu cantitatea de glucide din hrana ta (dulciuri, piine, paste, etc), maninca ceva mai putin, si vezi rezultatele, daca e totul cit de cit normal, asta e.

| yourmind explică (pentru cristi202):

Daca am inteels eu bine, daca reduc glucidele si simptomele dispar (adica e normal) inseamna ca e diabet? Sau daca reduc si e la fel e diabet?

| cristi202 a răspuns (pentru yourmind):

Normal, diabetul e dereglarea (cresterea) zaharului din sange, bazata cel mai adesea pe un dezechilibru alimentar, pe o alimentatie bogata in glucide. Daca le dai la o parte, pentru un timp zaharul din sange poate reveni la normal, pentru un timp, pentru ca vorbim de o dereglare, nu mai e o constanta, si in acel timp poti vedea daca e diabet sau nu.
Daca in schimb ti-ai echilibrat alimentatia si tot la fel te simti, se prea poate sa nu fie diabet.

| alina1234555 a răspuns:

Lipsa de calciu, anemie, oboseala, stres, alimentatie proasta.
Incearca sa ai o alimentatie corecta, 3 mese pe zi, 8 ore de somn, urmeaza o cura de detox, dar cel mai important mergi la medic si fa ti o serie de analize. Si eu am trecut prin stari asemanatoare si am descoperit ca am o dereglare hormonala(glanda tiroida inflamata). Sunt simptome care pot aparea in multe cazuri, deci un medic te poate ajuta. Multa sanatate?

| yourmind explică:

Am uitat sa mai adaug si faptul ca am observat o scadere cantitativa a menstruatiei... Plus dureri in partea dreapta, unde este inima. Uneori simt efectiv cum imi bate inima.