| Robert492 a întrebat:

Salutare Tpu.ro,ma numesc Razvan Andrei, am 15 ani, si am 53 de kg si 1, 79. Sunt cam slabut pentru varsta si inaltimea mea si as avea nevoie de niste sfaturi ceva.

Ma poate ajuta B-Complex,si Calciu Plus de la Pronutrition?
pentru a-mi face pofta de mancare,si pentru a asimila mai mult,a pune pe mine.
Si as vrea si la vara,sa ma apuc de sala,si as dori sa iau niste proteine ceva.
Si am gasit ProWhey, si acum ma intreb?
Ma poate ajuta?
Adica imi vor da mai multa energie, si imi va creste putin mai repede masa musculara.
Astept sfaturile/recomandarile/parerile dvs.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Eu am folosit ProWhey si am avut rezultate. Acum folosesc dymatize elite whey si e o diferenta uriasa. Am 2 ani jumate de sala si am rezultate bune, de aceea dau sfaturi. Tine cont de ce ti-am zis de alimentatie, fara aia nu o sa ai rezultate cu suplimente.

Si ia GFX-8 de la pro nutrition, ca tu esti ECTOMORF si ai nevoie de un gainer, nu de proWhey

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Firmele romanesti gen proNutrition nu prea au produse de calitate, cumperi de aici daca nu esti dispus sa bagi bani in asta. Daca vrei ceva de calitate, iei de la dymatize, optimum nutrition, etc. Dar o proteina de acolo te costa 2 milioane si ceva si te tine o luna.

SI in primul rand alimentatia e cea mai importanta. Cu 3 mese pe zi nu o sa creste, baga 5-6 mese pe zi bogate in proteine ( carne, lapte, branza, oua ) si ceva cabohidrati ( orez, quinoa, etc. ).

Chestia cu proteinele e simpla, ai nevoie de 1.5 - 2 grame / kilogram corp ca sa cresti in masa musculara, cat timp iti poti asigura acest lucru din alimentatie ( si la greutatea ta poti fara probleme ) nu ai nevoie de proWhey sau alte suplimente.

Tine minte, in ordinea importantei : alimentatie, odihna, antrenament, suplimente. Suplimentele sunt pe ultimul loc abia, ca asa aiba efect trebuie sa ai primele 3 lucruri puse la punct, altfel le iei degeaba.

| n1cknam3 a răspuns:

Nu te prosti cu chestii de astea, esti inca in crestere, ai rabdare pe la 16 - 17 ani o sa ti se dezvolte si muschii in mod natural, proteinele si substele care contribuie la dezvoltarea musculaturii intr-un mod haotic, te pot afecta in intr-un sens negativ, (eu am facut tratament pentru crestere si inloc sa cresc in inaltime am crescut in greutate ) cu chestiile astea nu e de joaca, iti pot afecta sistemul cardiorespirator, si te pot face sa cresti haotic in greutate... e mai bine sa fii slab fara tratamente decat sa faci un tratament neadegvat si sa ajungi obez... ai 2 ani rabdare si o de abia atunci poti merge la un medic daca nu te dezvolti, deocamdata stai calm ca sunt si fete carora le plac baietii mai plapanzihee hee

| Cosmin86 a răspuns (pentru n1cknam3):

Proteinele contribuie la dezvoltarea musculaturii haotic? iti afecteaza sistemul cardiorespirator? Apuca-te de sah, nu ai nicio treaba cu nutritia si suplimentele.

| Robert492 explică:

Astept raspunsuri de la cei care se pricep si cei care au luat asa ceva.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Robert492):

Eu am folosit ProWhey si am avut rezultate. Acum folosesc dymatize elite whey si e o diferenta uriasa. Am 2 ani jumate de sala si am rezultate bune, de aceea dau sfaturi. Tine cont de ce ti-am zis de alimentatie, fara aia nu o sa ai rezultate cu suplimente.

Si ia GFX-8 de la pro nutrition, ca tu esti ECTOMORF si ai nevoie de un gainer, nu de proWhey