| Petre_Dragos_1998 a întrebat:

Salutare TPU, sunt am slăbit vreo 25 de kg, și acum mă zbat cu problema mâncării... că nu știu ce anume să mănânc ca să nu mă mai îngraș la loc, și acum nu mai sunt așa activ ca atunci.
Deci întrebările mele ar fi:
1. La 12, ce ar trebui să mănânc mai exact? Eu mănânc o ciorbă la 12, dar pe lângă ciorba aia, ar trebui să mai fie și felul 2? Gen niște mazăre sau ceva asemanător, ușor.
2. Seara, ce pot să mănânc? Că asta clar nu știu... gen iaurt, lapte, carne, ce aș putea mânca seara?
Carne nu mai mănânc, m-am dat pe mâncărurile vegetariene.
Și mâncărurile făcute din soia, linte, și restul celor de post, îngrașă?
Mai pe scurt, ce aș putea mânca ca să-mi mențin greutate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nugasescusernameliber a răspuns:

Da, seara un iaurt e excelent, cu tarate de grau sau poti incerca tarate de ovaz, sunt mult mai bune la gust, sau cum iti ziceam cateva seminte in iaurt (floarea soarelui, dovleac, gasesti decojite crude- nu prajite). La pranz daca se saturi cu o ciorba e foarte bine pentru. tine, banuiesc ca ai si un mic dejun inainte, nu? iar dupa ciorba aia, la vreo 3 ore ar mai trebui sa mananci ceva, asta iti spuneam sa nu rabzi foame ca mai rau iti faci. Gandeste-te sa-ti faci o rutina, un stil de viata pe care poti sa-l urmezi toata viata. Daca un an ai grija de tine apoi o lasi balta, kilogramele vor reveni. Reeduca-ti organismul, invata-te cu mancare cat mai naturala si sanatoasa, inlocuieste fainoasele albe cu cele brune, acum sunt peste tot paste din grau integral, orez brun, paine de secara, graham, etc. Si vei vedea ca te vei invata cu ele. Daca mai mergi la diverse ocazii si mananci o felie de pizza, o felie de tort, nu e sfarsitul lumii, doar nu vrei sa stai frustrat toata viata ca nu poti gusta nimic, dar ideea e doar sa gusti de pofta, si rar, nu exagera cu nimic. Daca nu faci excese si esti atent sa-ti alegi alimente bune, nu prea vad ce anume ar putea sa te ingrase.

7 răspunsuri:
| nugasescusernameliber a răspuns:

Sa-ti mentii greutatea manaca sanatos, mancare gatita, nu semipreparate, prajeli, zahar...stii povestea. Mananca paine, paste, orez, cartofi in prima parte a zilei cand ai nevoie de energie. Apoi axeaza-te pe proteine si legume. De cina poti manca iaurt cu seminte diferite, ciorbe sau supe crema slabe, peste, legume sote sau salate. Personal nu sunt adepta renuntarii la carne, are proprietatile ei, dar daca asta ai decis incearca nautul, e bun la gust, fasole, mazare, soia...seminte de chia, in, oleaginoase sa inlocuiesti carnea. Ia mese mai mici dar des, nu te infometa, organismul v-a stoca daca faci pauze prea lungi. Deci in concluzie evita fainoasele in a doua parte a zilei, ia gustari intre mese, de genul un fruct, si incearca sa nu te gandesti mereu la mancare. Pe mine m-a ajutat enorm cand am renuntat la combinatia de carne si cartofi, adica proteine+carbohidrati. Mananc ce vreau dar cu garnitura de legume, nu mai consum zahar aproape deloc, si evident fac sport. Chiar daca stai si te uiti la un film poti face ceva exercitii usoare. Felicitari si tine minte, e un stil de viata

| Petre_Dragos_1998 explică (pentru nugasescusernameliber):

Mulțumesc frumos.
Dar pentru un rezumat, seara pot mânca gen un iaurt/două cu niște tărâe, sau un iaurt gol și mai apoi să încălzesc niște lapte?
Și de asemenea, la masa de 12, ar trebui să am parte și de felul doi? Sau doar de felul principal, adică ciorba, și atât?

| Petre_Dragos_1998 explică (pentru nugasescusernameliber):

Muțumesc frumos de sfaturi.
Și da, mănânc cam la fiecare 3 ore câte un măr sau două. Pentru că am vrut să transform asta într-un stil de viață.
Și dimineața, mereu am dispute cu mama că ea zice că nu mănânc destul și chestii de genul... Eu de dimineață beau o cană de ceai și mănânc o banană, sau două mere. E bine? Sau ce altceva aș mai putea mânca dimineața?

| nugasescusernameliber a răspuns (pentru nugasescusernameliber):

Daca te saturi doar cu 2 banane eu zic ca esti norocos. Dimineata ai nevoie de energie, deci fructele sunt o alegere foarte buna fiindca ai fructoza. Alta varianta ar fi cereale integrale cu ceai, sau o felie de paine integrala cu o feliuta de branza si ceva legume langa, sau o felie de paine mica cu oua si rosie sau ardei sa zicem. Variaza-ti din cand in cand mesele sa nu te plictisesti, sa nu te saturi de aceeasi mancare. Pe la 12 daca mananci o ciorba e perfect, nu a trecut mult de la micul dejun si ciorbele sunt sanatoase si nu ingrasa. Dupamasa mai ia o masa mai consistenta, gratar slab cu legume, sau daca renunti la carne mazare sau soia sau fasole sau ce gateste mama ta. Foloseste salata verde si frunze de spanac ca si garnitura. Intre mese daca ti-e foame un fruct nu iti face rau, incearca sa-l mananci pe stomacul gol, nu ca si desert fiindca ingreuneaza digestia. Sau un iaurt mic, dar simplu, nu cu zahar. Poti sa-ti tai tu o banana in el daca vrei sa fie cu fructe, sau ii adaugi o ligurita de miere, stai linistit ca nimeni nu se ingrasa de la un iaurt cu miere. O mana mica de migdale crude, sau nuci sau ce ai prin casa. Iar seara mai lejer, ia masa inainte cu 3 ore de somn, daca dupa cine chiar ti-e foame poti bea un ceai, un pahar de lapte...nu lasa sa simti senzatia ca te roade stomacul. Bea si multa apa, pune-ti mereu un pahar langa tine si ia mereu cate o gura din el, fie ca ti-e sete, fie ca nu. Pune-ti o felie de lamaie in apa daca vrei sa-i dai o aroma.
Ideea e la micul dejun mananci ca un rege, la pranz ca un muncitor iar la cina ca un cersetor. Cat timp te simti bine, nu esti deprimat, nu simti ca esti lipsit de energie, procedezi corect. Eu de mai bine de 10 ani ma mentin la aceeasi greutate, foame nu fac deloc, si nu mi-e capul tot la mancare, iar ultimele analize mi-au iesit mai bine decat la 14 ani.
Mai pot sa-ti recomand fibrobar cu ceai verde, sau idealbar, gasesti la auchan sau farmaciile catena in loc de ciocolata si sunt destul de satioase. Cei de la Solaris au tot felul de "rontaieli" integrale, sunt si ceva covrigi de la velpitar din grau intreg. Cu timupl vei gasi o multime de alimente care sa-ti placa, vei invata chiar sa prepari tu cate ceva, doar e plin internetul de retete sanatoase, dietetice.
Legat de mama ta, e normal sa-si faca griji. Explica-i frumos ca te simti bine, mananci cat simti tu, si mai bine te-ar sustine si ar gati cat mai sanatos.

| Petre_Dragos_1998 explică (pentru nugasescusernameliber):

Mulțumesc din nou de răspuns.
Încă câteva întrebări...
Cel mai bine, cel mai recomandat, și cel mai bine pentru siluetă ar fi să mănânc și felul doi? Adică după ciorbă și felul doi? Gen varză, orez cu legume, tocăniță de legume, chestii dietetice mai mult, fără carne, că din astea îi spun mamei să gătească mai nou.
Ar fi bine să mănânc ce am enumerat mai sus la felul doi?
Și de asemenea, mamei îi place să facă mămăligă, și mie îmi mult mămăliga, dar e bună? Nu îngrașă? Știu că e apă cu mălai... dar vine în conținut mare. Și gen mâncărurile acelea de la felul doi le pot mânca cu niște mămăligă? Și iar referitor la mămăligă, în ultimele seri a făcut mama numai mămăligă... E bună până la urmă?
Și de asemenea, nu mai mănânc pâine. Ar trebui pe la masa de 12 să mai bag ceva pâine în mine?

| nugasescusernameliber a răspuns (pentru Petre_Dragos_1998):

Cum am spus, depinde cat esti de satul. Dar dupa o ciorba daca nu vrei sa mananci imediat felul 2, mananca la 2 ore distanta. Sau dupa ciorba dar portii mici din ambele. Deci cum alegi, e bine oricum.
Legat de mamaliga, orice in exces igrasa, pana si fructele. Daca nu faci excese nu are cum sa te ingrase 1-2 linguri de malai. Eu as evita-o seara totusi fiindca face parte din categoria carbohidrati, si iti dau energie. Banuiesc ca stai la tv sau calculator unde nu prea ai cum sa consumi aceea energie. Seara mai bine alege proteine, lactate slabe, legume.
Painea nu e obligatorie, in orice caz nu amesteca si mamaliga si paine. Dar poti varia, cand nu ai mamaliga sa mananci paine, se gasesc acum din faina integrala, graham, de secara.
Succes.

| nugasescusernameliber a răspuns (pentru Petre_Dragos_1998):

Da, seara un iaurt e excelent, cu tarate de grau sau poti incerca tarate de ovaz, sunt mult mai bune la gust, sau cum iti ziceam cateva seminte in iaurt (floarea soarelui, dovleac, gasesti decojite crude- nu prajite). La pranz daca se saturi cu o ciorba e foarte bine pentru. tine, banuiesc ca ai si un mic dejun inainte, nu? iar dupa ciorba aia, la vreo 3 ore ar mai trebui sa mananci ceva, asta iti spuneam sa nu rabzi foame ca mai rau iti faci. Gandeste-te sa-ti faci o rutina, un stil de viata pe care poti sa-l urmezi toata viata. Daca un an ai grija de tine apoi o lasi balta, kilogramele vor reveni. Reeduca-ti organismul, invata-te cu mancare cat mai naturala si sanatoasa, inlocuieste fainoasele albe cu cele brune, acum sunt peste tot paste din grau integral, orez brun, paine de secara, graham, etc. Si vei vedea ca te vei invata cu ele. Daca mai mergi la diverse ocazii si mananci o felie de pizza, o felie de tort, nu e sfarsitul lumii, doar nu vrei sa stai frustrat toata viata ca nu poti gusta nimic, dar ideea e doar sa gusti de pofta, si rar, nu exagera cu nimic. Daca nu faci excese si esti atent sa-ti alegi alimente bune, nu prea vad ce anume ar putea sa te ingrase.

| Petre_Dragos_1998 explică:

De asemenea, de obicei la o masă, de exemplu cea de 12, se mai mănâncă și felul 2? Sau doar felul 1 și atât?