| crisbebe a întrebat:

Ce pot face sa nu mai fiu asa sensibila? cand ridica un pic tonul la mine mama sau tata incep sa plang sau ex mai bune; am plans aseara ca o prietena m-a lasat balta si cand vorbeam cu parintii despre asta adica le povesteam ce s-a intamplat m-a bufnit plansul.
acum mi-au dat lacrimile(adica eu cand un inceput de plans ma inrosesc rau la fata si vorbesc balbait)cand i-am povestit mamei dc am spalat pe joc(ca am varsat sucul din greseala in frigider etc)mama nu m-a certat nici macar nu a ridicat tonul la mine mi-a zis ca doar ca nu l-am inchis bine, asta e! si pe mie imi dadeau lacrimile, de ex si acum cand imi amintesc imi dau lacrimile.
am plans toata noaptea ca nu plec si eu la mare(de cel putin 7 ani in fiecare an ma duc pe putin o saptamana).
ma enerveaza rau chestia asta, ce pot face?
nu chestii gen du-te la psiholog sau esti nebuna.

6 răspunsuri:
| eva9999 a răspuns:

Nu esti nebuna si nici nu trebuie sa mergi la nici un psiholog.Si eu am trecut printr-o perioada de asta in care plangeam zilnic aproape din orice.Incearca sa te gandesti mereu la ceva frumos si cateodata daca simti nevoia sa plangi nu te opri. Incearca sa fii mereu ocupata sa ai mereu ceva de facut si atunci nu o sa mai ai timp de plans. Nu exista niciun leac minune sau ceva de genu trebuie doar sa lasi timpul sa treca. happy Mult noroc si gandeste mereu pozitiv! happy

| JustMe47 a răspuns:

Sa nu mai plangi, incearca sa fii tare! tongue

| victorr_3274 a răspuns:

Acum esti mica. Cu timpul va trece. Plange, descarca-te si continua-ti viata.

| InViataReala a răspuns:

Fi mai tare.Mai nepasatoare.

| TheFucker a răspuns:

Buna.
Se pare ca esti exact la fel ca mine.
Si eu sunt la fel, cel putin, eram.
Cand mama imi zicea sa fac ceva si eu nu voiam ridica putin tonul, si ma bufnea plansul.
Acum, am invatat sa ma calmez.Cand mama ridica tonul ii spun calm:"Te rog,nu mai tipa,ca afc acum"
Si asa rezolv tot.
Si prietenele,ma lasau balta tot timpul,si ma duceam intr-un loc linistit,cu putina liniste,iarba,flori, lucruri rumoase, si ma calmam, inchideam ochii, si ma gandeam la lucrurile frumoase din viata si asa trec acum peste toate.
Merit funda?

| nodrugs a răspuns:

Simplu. sa nu-ti mai pese, sa-ti spui in gand : "asta e, tot raul e inspre bine" si sa incerci sa pari tare [chiar daca nu esti] si la un moment dat chiar vei deveni. incearca sa pari o persoana mereu optimista, si cand lacrimile te inunda, razi in hohote [mai fals, mai adevarat, cum poti] si daca cineva iti vede lacrimile, scuza-te si spune ca le ai din cauza rasului. sper ca te-am ajutat si fi tareeeeeee! :*