| Sclipirici a întrebat:

De ceva timp nu ma simt deloc bine.Plang din orice lucru marunt, pun la suflet orice jignire si observ ca ma afecteaza multe lucruri.De multe ori vreau sa ascund sa nu para ca sunt suparata insa... cum ajung acasa,cum incep sa plang. Daca ma cert cu cineva imediat incep sa plang, sunt prea sensibila. Daca parintii ridica un pic tonul deja imi tremura vocea...sincer,nu suport. Daca o sa continui asa, in viata o sa am mult de pierdut.Am incercat sa ma schimb, sa fiu mai tare dar degeaba.Cand incep sa plang, gasesc orice detaliu care m-a suparat desi aceste detalii s-au intamplat acum ceva timp.Inainte nu eram asa. Cum as putea sa trec peste?

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Caută motivul adevărat și dicută cu cineva despre asta. Chiar și cu mine, avem mesaje. Trebuie să te descarci prin vorbe.

| Sclipirici explică (pentru valentingb):

De cele mai multe ori...plang. Ma inchid in camera si plang...pana la urma ma descarc numai ca toata ziua ma simt prost.

| valentingb a răspuns (pentru Sclipirici):

Haide, imi trimiți un mesaj și vorbim acolo, bine? Trebuie să aflăm cauza reală, sursa.

| Sclipirici explică (pentru valentingb):

Ok.Multumesc frumos!

12 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Esti intr-o depresie.
Consulta un medic.
http://www.sfatulmedicului.ro/......lebre_7380

| DJohnny a răspuns:

Exista asa numita "terapie prin scris", serios, chiar exista straight face. Adica, cand ai o problema nu o tine in tine, povesteste-o, presupun ca ai o prietena foarte buna sau un prieten foarte bun, poate si iubit, daca stii ca te inteleg le poti povesti totul si dupa te vei simtii mai bine, iti garantez, incearca si dupa o sa-mi dai dreptate [ si fundawinking ]. Daca nu vrei sa explici poti sa-ti faci un jurnal in care poti scrie tot ce ai patit si astfel te descarci ( de aici si terapia prin scris ). Bafta :*

| Iubibilăă a răspuns:

Trebuie sa inveti sa fi mai puternica.
Fi fericita.
Pa, pa.

| deadwillow a răspuns:

Nu-i rau ca plangi.
E nasol atunci cand te simti prost si ai vrea sa poti plange si nu merge...
Nu incerca sa te schimbi fiindca nu esti tu de vina pentru ce ti se intampla...
Nu esti singura. Asa ma comport si eu.
Sunt depresiva, plang si ma supar din orice lucru marunt, dar ma si perioade cand efectiv nu pot sa fiu scoasa din fericirea mea.
Cum s atreci peste? Nu stiu...si eu am intrebat multa lume, dar raspunsul nu-l gasesti la altii, ci la tine...
Incearca sa elimini sursa de stres/suparare.
Gandeste-te c ape langa toate rele sunt mii de alte lucruri bune. Gandeste-te ca soarele rasare pentru tine, ca exista undeva pe lume o persoana care s-a nascut pentru a iti fi tie alaturi, gandeste-te ca toata lumea asta e a ta...

| iDizzySmile a răspuns:

Cauta ceva in care sa iti ineci timpul,de exemplu eu cand sunt trista desenez sau ascult muzica,este o pasa proasta prin care toata lumea trece,nu vei fi asa toata viata,uite un sfat util, cand te trezesti uita`te in oglinda si zambeste, iar cand te certi cu cineva sa nu iti pese, vei vedea ca va fi totul bine, trebuie doar sa ai incredere in tine:*

| Sclipirici explică (pentru iDizzySmile):

Am incercat sa spun ca nu imi pasa...dar degeaba. Imi tremura vocea si pur si simplu incep sa plang. Multumesc mult pentru sfat.O sa incerc sa fac asa. :*

| iDizzySmile a răspuns (pentru Sclipirici):

Atunci vorbeste si...acorda-ti timp pentru ati pune gandurile in ordine, ia problemele pe rand si cauta rezolvare:*

| artagonlord a răspuns:

Cand esti suparat sau trist asculta muzica sau joacate cv, nu-i baga in seamna, cand cineva urla sau cv fate ca nu auzi, stiu ca este greu sa faci acest locru

| lurixxx a răspuns:

Eu cred ca treci prin perioada in care te maturizezi, acum probabil ca vezi altfel lumea (mult mai reala) asa am fost si eu inainte. Nu trebuie sa incerci sa fi tare pentru ca ti-ai ascunde sentimentele ci trebuie sa le eliberezi cumva. Ti-as sugera sa-ti faci un jurnal in care sa-ti scrii sentimentele, iar in fiecare zi sa notezi cel putin ceva pizitiv (partea plina a paharului).
Eu am ceva talent la desen si am trecut prin aceasta perioada pictand.