| TheDrink a întrebat:

Salutare tuturor am o întrebare.
Sunt băiat am 16 ani fac 17 ani pe 10 octombrie anul acesta.
Problema mea e ca din clasa a 5 a au inceput sa imi apara pe fund si pe picioare niște linii mov mai accentuat cred ca se numesc vergeturi... si pana acum s.au adunat si sunt pe fund aproape plin ee linii pe picioare nu prea doar in zona fundului.
Eu si cu mama am zis ca au apărut posibil din cauză că im clasa a 5 a eram puțin mai grăsuț pana in clasa a 8 a am slabit si acum in clasa a 9 m.am îngrășat iar am 67 kg.(sunt a 9 la aproape 17 ani pentru ca mama m-a dat la 8 ani la școală) oricum noi credem ca din cauza îngrășării si slabirii si apoi iar a ingrașarii au apărut aceste linii mov.
Întrebarea e cum naiba scap de ele daca o sa vreau sa ma culc cu o fată o sa imi fie rușine să ma dezbrac si sa imi vadă fundul plin de linii mov... va rog ajutațimă...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MaraAlexandra87 a răspuns:

Sunt destul de convinsa ca e vorba de vergeturi din moment ce ai avut atatea schimbari de greutate. Vergeturile apar de obicei atunci cand slabesti mai mult sau cand pui in greutate. Eu zic ca te-ai putea duce la un medic si sa iti recomande creme sau uleiuri speciale pentru vergeturi. Sau ai putea sa te interesezi la farmacie. Nu ai de ce sa iti fie jena, multe persoane au vergeturi. Succes!

9 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Frank51 a raspuns bine si voiam sa ii apreciez raspunsul dar lipseste aceasta optiune in dreptul lui.
Endocrinologul se ocupa de orice problema aparuta pe piele. In locul tau i-as lua pe toti la rand din tara, daca cel recomandat de medicul de familie nu a reusit sa ma faca bine. De fapt asa se procedeaza: daca medicii locali nu ne ajuta, mergem la cei mai renumiti, in capitala.

Cat despre ultimul tau paragraf, stiu ca l-ai pus asa ca nu ai gasit altceva, un alt motiv la indemana.
Totusi, trebuie sa stii ca intimitatea aceasta este rezervata doar intre sot si sotie. Cine face altfel nu va putea fi fericit. Deci, sa nu iti faci griji in privinta aceasta. Totusi, trebuie sa cauti sa fii sanatos.

| Frank51 a răspuns:

Toata lumea se ingrasa si slabeste, dar nu pateste ca tine. Probabil ai predispozitie la asa ceva, solutia este sa vorbesti cu un specialist, el te iti poate da sfaturi si eventual chiar o solutie.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Și fetele au vergeturi.

| Ineys a răspuns:

De obicei vergeturile apar din cauza ca pielea se intinde atunci cand te ingrasi... si se intinde prea mult pe o perioada prea scurta.
Ce inaltime si ce greutate ai? Ai o greutate normala pentru inaltimea ta?

| TheDrink explică (pentru Ineys):

In august 2018 aveam 56 kg si acum am 67 kg si m.am ingrasat tare si cand eram clasa a 5 a și acum am înălțime 1.72

| Iote a răspuns:

Adica ai doar 16 ani. Pana in octombrie mai este mult.
Vad ca prima ta grija este sexul si nu sanatatea.
Trebuie sa slabesti dar sa nu te mai ingrasi. Si nu rapid, ca sa aiba timp pielea sa se retraga. Fa asta cu ajutorul unui endocrinolog si totul va fi bine. Nici o crema nu te ajuta.

| Alexandru250201 a răspuns:

Vorbeste cu un dermatolog, ceva, poate te ajuta el

| Anabela777 a răspuns:

Ai o greutate normala. Si fetele au complexe legate de corpul lor, poate vazandu-ti vergeturile se vor simti mai confortabil cand vor realiza ca si tu ai defecte. Ai putea in schimb sa imbunatatesti ce poate fi imbunatatit. Gen, du-te la sala si fa muschi, aranjeaza-te, idk, gasesti tu ceva. Am un var care la 16 ani se dusese la sala si devenise un adevarat aspirator de gagici, in fiecare zi gasea una noua, dupa liceu s-a îngrășat lasandu-se de sala si a ramas singur. Muschii le prostesc, ai putea fi tu cel mai idiot om din lume plin de vergeturi, atata timp cat ai avea un corp de model vei face tipele sa saliveze.

| daiana1507 a răspuns:

Da sigur este din aceasta cauza.Cauta pe Instagram @plush_bio.Sunt cei mai buni la vindecat vergeturile! Si orice altfel ...de probleme dermatologice.Dar tinand cont ca vergeturile nu prea trec...nu stiu ce sa zic. Poti incerca intai crema anticelulitica la pachet Verde numai stiu exact cum se numea,(un prieten a folosit-o avea vergeturi de la sala si s-au adenuat foarte bine intr-o saptamana)fiindca e mai accesibila ca pret, iar daca nu trece, incearca plush_bio.