| Andraxandra12345 a întrebat:

Bună, m-am cam îngrășat și mi-au apărut câteva vergeturi rosii pe picioare, cum pot scapa de ele?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pot fi semnele premergatoare a varicelor!
Scade-ti greutatea la normal si UMBLA mult pe jos!
Greutatea suplimentara si statul indelungat in picioare cu putina iscare duc la varicela (mai ales daca in familie au mai fost cazuri (la bunica, mama, matusi etc.).

| RoCkKiD a răspuns:

Nu poti scapa de ele. Poti doar sa ai gija la greutate ca sa nu te mai alegi si cu altele. In general vergeturile apar la schimbari rapide de greutate.

| Violleta2022 a răspuns:

De vergeturi nu poti scapa niciodata, fiindca acelea sunt crapaturi ale pielii, iar o piele crapata/rupta nu se mai lipeste la loc.
Cu timpul ele devin din rosii, roz-violacee si ulterior albe.
Se pot elimina cu operatii estetice cu laser, dar sunt enorm de scumpe, fiecare cm de piele care este refacut.
Vergeturile apar cand te ingrasi mult si pielea se intinde rapid crapa, se rupe.
Sportul si hrana sanataosa te-ar putea ajuta pe viitor, ca sa elimine celulita (pungutele minuscule de grasime, de sub piele) si totodata sa previna aparitia altor vergeturi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poți. Decât cu laser arat timp cât sunt roșii dar doar sa le constrângi sa nu se mai vadă asa vizibil. De tot nu poți scăpa de ele. E la fel ca o cicatrice, piele rupta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sedentarismul cauzează vergeturi fiindcă sângele nu e pus în circulație, nici mușchii. Fa din când în când exerciții fizice în casa.

| MariaEElena0505 a răspuns:

Ai grija sa nu devină albe. Cred ca exista ceva creme. Dar mai bine du-te la medic. Ai grija de tine și de corpul tau.

| Andraxandra12345 explică:

Sunt oribile și pe fese am ...nu pot purta pantalonii scurți
Ma-m îngrășat 10 kg... înainte nu aveam vergeturi roșii
Aveam dar aveam cateva doar pe fund albe acum am și roșii pe fund si picioare...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andraxandra12345):

Du-te fast la dermatolog și apelează la procedura cu laserul cât sunt roșii, le poți diminua, după ce devin albe nu mai poți face nimic. În câteva luni vor deveni albe, dar va fi prea târziu sa mai faci ceva.

| Andraxandra12345 explică (pentru anonim_4396):

Dacă slabesc vor dispărea au apărut din cauza că ma m îngrășat

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andraxandra12345):

Nu vor dispărea niciodată din păcate. La unii le plac fetele cu vergeturi. Eu un defect estetic pe care doar tu îl percepi asa în mod eronat, în realitate nimeni nu acorda importanta acestui fapt, ba chiar unora li se pare sexi.
Cand te bronzezi se vad mai greu. Dacă sunt roșii dai fuguta și apelează la câteva ședințe cu laserul, dar o sa te rupă la bani.