| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor, am o problema ciudata care tine de o luna. Am 25 de ani, 1.80 si 58 de kg. Acum o luna mi s-a instalat brusc o stare de oboseala mai mult zis moleseala, efectiv nu mai simt plusul ala de energie in mine, ma trezesc parca la fel de obosit, imi vine sa casc de multe ori si nu stiu ce sa fac, eu sunt foarte speriat de fel si imi e tare frica sa nu am vreun cancer sau vreo tumoare desi nu am antecedente in familie, nu fumez, nu beau alcool si nu am o viata sedentara. Mi-am facut toate analizele de sange, urina, etc. inclusiv HIV sau markeri tiroidieni pentru ca v-am zis ca sunt extrem de speriat de orice si de atunci numai la asta ma gandesc si mi se pare ca am tot felul de simptome. Doctorul de familie mi-a zis ca toate analizele au iesit foarte bune si ca este de la faptul ca indicele corporal e cam scazut si ca nu ma hranesc suficient, dar eu parca tot nu cred ca e asta nu stiu de ce. Mentionez ca in ziua in care am simtit prima data aceste simptome am aflat vestea ca o bunica a intrat in spital din cauza COVID cu insuficenta multipla de organe, doctorul a luat in calcul si factorului acesta psihologic. In momentul de fata fiind in vacanta pana la Master nu am niciun fel de activitate psihica si toate gandurile sunt concentrate pe aceste lucruri, efectiv sunt distrus de gandul ca s-ar putea sa am ceva grav. Voi ce credeti? Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu daca tu realziezi ca ai 20kg mai putin de cat este normal sa aiba un barbat la 25 de ani.

cand esti atat de slab, posibil sa fii anemic, posibil sa fii bolnav de plamani, de stomac sau sa ai o hipertiroidie, sau sa fii atat de subnutrit ca te ia ameteala si cazi pe jos de foame.
Pune mana si hraneste-te sanatos cu mancare adevarata si bogata in vitamine si minerale, ca-i normal sa nu ai pic de vlaga in tine, dupa cat de slab esti.

| seth2016 a răspuns:

>>am aflat vestea ca o bunica a intrat in spital din cauza COVID
S-o fi declansat un folie à deux (shared madness ii mai zice, pas in doi). Persoana perfect sanatoasa clinic are simpome la fel ca altcineva apropiat, bolnav. Nebanuite sunt caile creierului?!

M-as uita mai atent la somnul tau. S-a schimbat programul de somn de cand esti in vacanta? O depresie? Anxietate? instalate dupa ce a inceput vacanta?

| StripperRaoul a răspuns (pentru seth2016):

Total de acord cu ce seth. explicatie clara de doctor