| Cdzgariat a întrebat:

Salutare tuturor.Am rubeola de 3 zile si pe fata si pe maini sunt plina de bubite.Probelma e ca ma mananca mai ales pe fata.Intrebare:daca ma scarpin vor ramane ceva urme?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

La rubeola eruptia cutanata este sub forma de macule reduse, de culoare roz, dureaza 1-4 zile si nu lasa cicatrice. Poti folosi pentu mancarime un antihistaminic(Claritine) daca ai peste12 ani-o jumatate de tableta sau o lingurita de sirop pe zi.

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Da, rămân urme destul de urâte.
Pa, pa.

| Justmed a răspuns:

Da vor ramane urme, mai bine o trimiti pe maicata la farmacie sa iti cumpere mixtura mentolata si nu te va mai manca