| Λndrei a întrebat:

Salutare tuturor! La urmatoarea intrebare as vrea doar raspunsuri de la cei ce stiu ce spun si sunt siguri.Asta seara pe la 8 trebuie sa merg la cineva la majorat si as cam prefera sa consum putin alcool, problema apare in momentul in care imi aduc aminte ca am luat antibiotice...
Ultima data cand am luat a fost vineri seara pe la 7 iar astazi deloc.Am luat o pastila de Augumentin si tot una de Parasinus.Credeti ca deseara as putea sa consum alcool fara riscul de a aparea probleme grave? Sa ajung internat pe undeva? De regula nu consum foarte mult, abia vreo 2-3 beri si vreo 300 de whiskey, nu-mi place sa ma fac in asa fel incat sa ma cert cu usa laughing
Multumesc, as vrea un raspuns urgent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti bea in seara asta, dupa ora 19, dar moderat, in nici un caz 300 de ml de wiskey si bere, asta este un abuz pe care nu ar trebui sa-l faci niciodata. Tinand cont ca abia ai terminat antibioticele poti bea 50-75 ml de wiskey SAU o bere, sau o jumatate de pahar de vin (adica un consum obisnuit). Oricum, nici la o petrecere nu ar trebui sa depasesti vreodata 200 de ml de alcool tare sau doua beri.

| Λndrei explică (pentru Brigaela):

Si cam cate ore ar trebui sa treaca daca as mai vrea sa gust o bere? big grin
Chiar nu pricep ce e asa mare grozavie in 200ml de whiskey si 2-3 beri.La revelion in prima seara am baut 11 beri, alexandrion, vin alb si tuica...si n-am avut nimic pentru ca sunt destul de rezistent(daca mai adaugam si faptul ca ieseam in noaptea aia afara la "oxigenare"...).

| Brigaela a răspuns (pentru Λndrei):

Bei enorm de mult, poate ar trebui sa mertgi la un medic psihiatru. faptul ca nu intelegi de ce este rau sa bei intr-o noapte (cea de revelion) mai mult decat ar trebui intr-o luna, arata ca ai o problema psihologica, ca nu admiti anomalia in care te gasesti si nu ii intelegi gravitatea. Ficatul tau va fi distrus in maxim 10 ani daca bei in ritmul asta. Ce ai baut tu in noaptea de revelion ar trebui sa bea un adult normal in cam 20 de zile. Ca sa-ti raspund la intrebare: daca bei in seara asta o bere sau 50 ml de whiskey, mai poti bea marti sau miercuri o bere (daca este cazul). daca nu e ceva important, e bine sa nu mai bei vreo 2-3 saptamani, pana ficatul se reface dupa antibiotice.

| Λndrei explică (pentru Brigaela):

Ei bine iata ca vin cu cateva stiri in legatura cu evenimentu de aseara, am baut 6 paharele de whiskey si 4 beri.Bineinteles ca am mancat cat am putut de bine si am baut rar, nu am simtit nimic in neregula cu mine.
Beau ocazional si chiar nu mi se pare mult cat beau eu pentru ca stiu oameni care beau cate o lada de bere(un prieten a baut o lada de bere si dimineata urmatoare s-a dus la football pentru ca avea meci...).
Adevarul este ca sunt si putin mai rezistent la bautura si beau destul de rar, poate ma imbat sa zic de max 3-4 ori pe AN.

| Brigaela a răspuns (pentru Λndrei):

N-ai cum sa simti acum ca e ceva in neregula. Doar ca ficatul tau a suferit si insumand chestiile astea, peste ani de zile vei avea probleme cu el. Sa-ti amintesti peste vreoa 10-15 ani cand vei tine regim strict pentru a supravietui, de tampeniile comise acum. Numaipampalaii si fraierii se imbata. Un barbat adevarat isi stie masura si nu se imbata niciodata, fiindca se poate controla. Mi-e mila de tine ca esti nevoit sa recunosti ca esti incapabil sa te abtii si te imbeti atat de des. Esti un om tare slab si e pacat sa vezi tineri fara putere, sclavi ingenunchiati, practic.

| Λndrei explică (pentru Brigaela):

Este adevarat ce spui tu dar trebuie sa-ti spun ca niciodata...dar NICIODATA nu m-am imbatat atat de rau incat sa nu-mi mai masor cuvintele si sa nu mai pot sa stau in picioare.Pana acum am reusit doar la "performanta" sa ma balbai si sa vad "sacadat" dar constient! Oricum inteleg efectul si n-o sa mai pun gura pe mai mult de doua beri pe luna.Asta e, uneori suntem tineri si prosti...

14 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

''Abia vreo 2-3 beri si vreo 300 de whiskey''

asta nu inseamna putin, ori ai fost ironic ori ai 500 kg.

da, ai voie, sunt obligati sa scrie pe prospect interactiunile la fiecare medicament.
paracetamolul (pe numele sau de alint) nu prea se impaca cu alcoolul in sensul ca riscul de hepatotoxicitate creste.

| Λndrei explică (pentru IMC90):

Iti dai seama ca nu le dau sec la toate in 5 minute nu?

| ROB3RT89 a răspuns:

Nu e nici un fel de problema,numai daca iei cu doua ore inaine sau dupa majorat, nu isi mai fac efectul! In cel mai rau caz ametesti mai repede, asta daca esti racit.

| benny a răspuns:

Tinand cont ca ai luat antibiotice va merge de minune cu alcool, dar nu cred ca vei mai apuca ziua de maine laughing asa ca mai bine consuma suc,apa, bere fara alcool, etc. Acum faci cum vrei e sanatatea ta in joc (ori e alba ori e neagra laughing )

| krysstal a răspuns:

Dupa minim 12 ore ai voie sa consumi alcool dupa antibiotice, mai ales dupa augumentin care e foarte puternic, dsar nu e recomandat, cam 24 ore

| tensazangetsu a răspuns:

Daca pina seara nu mai ei nici un medicament totul o sa fie bien si straduite pina seara sa consumi mai multe lichide asa ca poti sate duci cu inima linistita

| honeybunny21 a răspuns:

Daca ai luat aseara ultimul nu ar trebui sa fie o problema, doar sa ai grija sa nu bei pe stomacul gol si sa nu exagerezi cu alcoolul si totul o sa mearga struna. Distractie faina!

| moldovan4ac a răspuns:

Dupa vb "bem pana murim", antibioticele daca bei in majoritatea cazurile nu isi fac efectul, sunt si exceptii. dupa ce incerci o sa iti dai seama.

| Gheorghe_Diana_1998 a răspuns:

P
Pai poti sa consumi alcool dar nu mult daca vei consuma cum ai spus tu de mult ai riscul sa ajungi la spital.Eu iti recomand sa bei doar 1 bere sau 2 mai mult nu.Si whiskey, poti sa bei doat jumatate de sticla dar ai riscul sa te imbeti petrecere frumoasa!
Daca vrei mai multe detalii intra pe id-ul diana_ghe sau iustina_gheorghe.