| Roctov a întrebat:

Salutare tuturor!
Medicul de familie isi are cabinetul in alt județ, iar eu am nevoie de o trimitere pentru a rezolva o problema. Din cate stiu, mai ales in contextul pandemic, medicul de specialitate ar trebui sa-mi ia in considerare trimitere chiar daca este in format digital(poza/scanata).
Problema e ca am fost la medic si a tinut tare ca nu poate sa-mi faca nimic fara trimitere in original.
Cunoașteți o lege sau ceva concret care ar putea sa ma ajute in acest context?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai nevoie de o lege.
Acolo unde locuiești sunt medici de familie?
Da sunt.
Alegi pe unul.
Mergi la el.
Îl anunți că dorești să schimbi medicul de familie și îl dorești pe el.
Depui o cerere.
Din acel moment ai medicul de familie lângă tine.
Apoi îi ceri o trimitere la medicul specialist la care ai nevoie să mergi.

| Roctov explică (pentru sadrian46):

Cunosc acest aspect, însă conditiile in care sunt nu mi permit sa schimb medicul de familie. De aceea caut o solutie pe zona digitala.

| sadrian46 a răspuns (pentru Roctov):

Nu o să găsești.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mai am o soluție. O asigurare de sănătate privată, pe care ți-o ofer eu. Cam 2 lei pe zi, beneficii 100000 Euro. în țară și în UE.

| LittlePoppy a răspuns:

Trebuie trimiterea in original. Pentru ca el o trimite la Casa de asigurari pentru decontare. Asta, ca sa nu platesti tu consultatia.
Mergi la alt medic de familie si cere o trimitere. Probabil te va costa 10 lei (pentru ca nu esti pe listele lui), dar mult mai putin decat consultatia la specialist fara trimitere.