| questsoul a întrebat:

Salutare, vreau sa ma înrolez in legiunea străină. Aveți idee ce analize medicale se fac pentru selectarea soldaților apți dpdv medical? As vrea sa fac analizele in tara sa fiu sigur ca va fi ok.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SSJGohan3 a răspuns:

Ce zice Eugen care a fost in legiune:
http://www.evz.ro/ghid-de-inrolare-in-legiunea-straina-929291.html

CONDIŢII ŞI PROBE

Poţi fi scund, dar trebuie să fii rapid şi sănătos tun

Trebuie să ai între 17 şi 40 de ani. Minorii au nevoie de procură de la părinţi. Vei fi respins dacă suferi de boli grave. Cei cu probleme de vedere pot folosi ochelari/lentile. Nu există limită de înălţime.

Nu vei fi admis dacă îţi lipseşte un deget sau ai probleme locomotorii. Nu trebuie să-ţi lipsească mai mult de 4 dinţi, iar cei cariaţi trebuie plombaţi. Acum, te poţi gândi la plecare.

Recrutările sunt zilnice. Ajuns în Marsilia, plăteşti 5 euro şi trenul te duce la Aubagne. Eşti cazat, a doua zi sunt probele. După medical, e proba sportivă, care constă într-o alergare între două linii, pe 20 de metri. Trebuie să accelerezi progresiv, odată cu creşterea ritmului unui magnetofon. Când nu te mai încadrezi în ritmul impus, rezultatul final e dat de distanţa parcursă în ritm.

Trebuie să faci 40 de abdomene, 4 tracţiuni (minim) şi să urci o coardă de 5 metri. Urmează testul psihotehnic, cu întrebări simple, "ca acelea de la şcoala de şoferi", cum spune EX.

Deci nu par mai grele cu ceva fata de ce au cei din Romania pentru armata, poate chiar mai usor(gen pe unele arme la noi nu poti aplica daca ai probleme de vedere) deci zic ca nu ai probleme(fa-ti analizele totale la un spital militar ii spui ca din ala de incorporare si daca le iei le vei lua si dincolo...)

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu se pot face analizele in tara. Trebuie sa le faci in Franta. Stiu ca este foarte drastic. Am avut un soldat al carui frate era in Legiune. Mi-a spus ca trebuie sa fii perfect sanatos. Nu mi-a dat amanunte ca nu le da voie sa spuna.