| Radovan a întrebat:

Salutare.
Vreau sa va cer sfaturi in legatura cu constipatia. Nu am avut scaun de 5 zile si sunt foarte ingrijorat. Am luat ulei de parafina, am baut ceai de menta dar nu m-au ajutat cu nimic. Sunt balonat si am dureri abdominale. Ce pot face? A mai patit cineva asa? Un raspuns cat mai urgent va rog! Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| thalyslly a răspuns:

Cele mai bune purgative:apa calduta cu o linurita de mustar, sau apa cu sare pe stomacul gol;
daca nici de la asta nu meri la baie du-te la doctor

| Kaℓi a răspuns:

Ceaiul de menta nu e bun, bea musetel. Ulei de ricin... daca nu se rezolva, ai nevoie de o clisma, vorbeste cu medicul de familie.

| Azµre a răspuns:

Poți lua de la farmacie Fibre, costă în jur de 7 lei, sunt bune la mine au avut efect

| agathapurple a răspuns:

Laxative si supozitoare! Lasa leacurile babesti, hidrateaza.te bine, poti bea si cafea calda, dar mergi la farmacie si cere supozitoare cu glicerina.

| iMaDreamer a răspuns:

Incearca sa mancanci cat mai mult kiwi big grin. Eu am intestinul lenes laughing. Iau ceva de baut, Benefibra (nu e din Romania). Dar cu kiwi nu dau gres niciodata laughing

| iMaDreamer a răspuns:

A, inca ceva. Sper ca nu stai nemancat de 5 zile...