| Mihai8767 a întrebat:

Un raspuns daca se poate. De cateva zile incoace am foarte des mucus in scaun (mai mult mucus decat scaun), dureri abdominale, nu prea pot sa mananc mai nimic. Stii ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Atunci cand are loc acest fenomen si nu este o intamplare izolata, evident ca trebuie sa mergi la medic si numai in urma unor analize se poate stabili cauza exacta.
Cauzele pot fi multiple, de exemplu: boala Chron, sindromul intestinului iritabil, infectii bacteriene, virale, sau parazitare, chiar si o multiplicare excesiva a anumitor specii de bacterii care traiesc in mod natural in tractul digestiv.Desigur, in cazuri mai rare, poate fi vorba si de probleme mai "exotice", sau unele chiar grave: fecaloame, mucoviscidoza, polipi, ulcere, tumori etc.

In general, daca mucusul in exces este insotit doar de lipsa poftei de mancare si niciun alt simptom, ar putea fi o infectie parazitara (de exemplu cu protozoarul Giardia), bacteriana (cu bacterii din tractul digestiv, sau bacterii ce au invadat organismul gazda), sau virala (de cele mai multe ori cu rotavirusuri).

Atat cauza/diagnosticul, cat si tratamentul, vor fi stabilite de catre medic in urma unor analize specifice.

1 răspuns:
| Lovelife00018 a răspuns:

Sincer, nu stiu daca este cineva in masura sa iti dea un raspuns. Simptomele pe care le-ai descris pot avea foarte multe cauze si chiar daca se uita un doctor pe aici nu iti poate spune despre ce e vorba. Simptomele tale par destul de urgente asa ca iti sugerez sa mergi cat mai rapid la un medic, ca sa faca teste si sa iti spuna exact care e problema. Nu amana, poate sa fie ceva urgent si cu cat stai mai mult cu atat se agraveaza, mai ales ca ai spus ca nu mai poti sa mananci.