| eXpreSSss a întrebat:

SalutareTPU! Am o intrebare care necesita urgent raspuns, va rog fara glume proaste...

Se poate sa donez sange in Constanta pentru cineva din alta localitate? Sa zicem Buzau? Este pentru bunicul meu. Are urgenta nevoie de sange.(este internat la oncologie)

Intreb deoarece am inteles ca nu se poate asa ceva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Se poate, bineinteles, ai nevoie de adeverinta de la medicul de familie, cum ca nu ai boli, trebuie sa ai peste 60 kg (eu aveam 58, da a mers asa), trebuie sa ai tensiunea buna (eu o am mereu 9 cu 5, dar am baut doua pahare cu apa si a crescut la 11 cu 6, asa ca am trecut si de asta) si trebuie sa vorbesti cu doctorul lui.

| eXpreSSss explică:

Va multumesc tuturor pentru ajutor.
@ mersi Timilian sper sa fie oky. happy

| PanaceuUniversal a răspuns:

Din ce stiu se poate dona sange oriunde pentru oricine! cei de la centrul de transfuzii constanta vor face documentatia necesara, iar buzaul va oferi sange cu grupa corecta pentru bunicul tau (desigur nu va fi sangele tau care va fi folosit, deoarece nu va fi transportat pana la Buzau ).
Indiferent cum ar fi, mergi la centrul de transfuzii si intreaba, deoarece vei primi un raspuns mai corect!

| eXpreSSss explică (pentru PanaceuUniversal):

Da realizez ca nu poate fi sangele meu, dar intrebam deoarece la spitalul unde este bunicul meu, internat... zice ca nu se poate asa ceva si ca trebuie sa mergem acolo, noi fiind un grup de 10 persoane care dorim sa donam.

| PanaceuUniversal a răspuns (pentru eXpreSSss):

Nu prea stiu cum sta treaba! Eu unul am donat pentru o persoana care nu era din Iasi, ci din alta localitate dar din acelasi judet! Ti-am spus, cel mai bine e sa mergi la centrul de transfuzii din oras sa intrebi - ei stiu exact care e ligislatia!

| timilian90 a răspuns:

Da se poate, sora-mea este asistenta la centru de donari in Braila si cunoaste bine proceduriile. Singurul obstacol este sa ai grupa sanguina potrivita cu cea a bunicului tau. ps : Sper sa fie bine bunicul tau. Dumnezeu sa va ajute!

| PanaceuUniversal a răspuns (pentru timilian90):

Nici grupa sangvina nu este un incovenient, deoarece cum spuneam mai devreme, nu e nevoie sa fie sangele lui cel care va fi transfuzat, ci doar sa fie donat sange echivalent cu cantitatea de sange necesara pentru transfuzie/interventie chirurgicala, care va fi luat de la alte persoane ce sunt compatibile cu grupa de sange a pacientului!