| micurutza2005 a întrebat:

Sant ingrijorata de fetita mea de 3ani si8luni care nu are de gand sa renunte la pampers noaptea pentru.ca nu se trezeste nu simte ca trebuie sa mearga la toaleta pentru.ca doarme adanc, pe deasupra bea si multe lichide si ziua tot timpul i sete si noaptea transpira(de cald?). intrebarea mea este :are o problema cu vezica urinara sau ceva? de nu poate noaptea fara pampers, sau e inca normal asta, si cand va renunta si va dormi fara el?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dy a răspuns:

Pediatrul ei stie de asta? Analize a facut vreodata?(adica un examen de urina si o glicemie?)Oricum, nu te speria, sunt multi copii la care se regleaza mai greu mictiunile voluntare nocturne. E drept ca e mai frecvent la baietei, dar se intampla si la fete.De obicei chestia asta se regleaza pina la varsta de 6 ani! In primul rand incearca sa nu-i mai dai lichide sa bea 1-2ore inainte de culcare, du-o sa faca pipi chiar inainte de culcare, culc-o in chilotei si nu in pampers(senzatia pe care i-o va da urinarea in pat s-ar putea s-o trezeasca, daca nu, ai s-o trezesti tu si schimbati patul impreuna, asta o s-o deranjeze si va incepe sa VREA sa controleze mictiunea nocturna! In tot cazul, nu e bine s-o certi chiar daca face in pat, metoda cea mai buna este sa schimbati patul amandoua! Stiu ca e greu, dar merita efortul! Tine-ma la curent pe blogul meu (http.pediatrie.0yoo.com)sau pe mail.Succes!

8 răspunsuri:
| micurutza2005 explică:

PT. dybig grinr.de fam. a zis sa o las in pace sa nu o stresez ca se va regla ea, analize i-am facut in mai toate si nu era ceva in neregula cu urina, cu lichidele am incercat dar se trezeste si spune ca nu mai poate de sete si plange daca nu-i dau sa bea nu mai doarme, si ziua bea destul dar si noaptea. cateodata mai face si la amiazi pe ea (ca atunci nu-i pun pampers numai noaptea ca e mai lung timpul de somn)si se trezeste si plange ca ea nu a simtit sa se trezeasca mai repede si-i pare rau.noaptea doarme atat de adanc ca pot sa dau gauri in pereti ca nu se trezeste si deci nu stiu cand va fi sa simta ea urina, a cazut si din pat si nu a stiut a dormit mai departe. cateodata am mai incercat sa o las numai in chiloti si o trezeam noaptea si era asa somnoroasa si plangacioasa ca ea nu schimba patul si sa o schimb eu repede sa poata dormi la loc, nu o cert ca e destul sa spun ca m-am suparat ce a facut si zice ca nu mai face si iar se intampla am incercat si sa o trezesca, nu facea nimic dar nici nu mai dormea degraba in noaptea aia. din cauza somnului ei adanc nu vad cand va dormi numai in chiloti, e deja destul de mare totusi m-am saturat sa nu dorm nicaieri linistita cu ea daca nu-i pun pampers.

| micurutza2005 explică:

Pt.constantaproca.crede-ma ca nu mai stiu ce sa incerc am facut si asta si daca nu se trezea desi era uda imi era mila de ea sa o las asa, iar daca se trezea si simtea ce s-a intamplat si nu voiam sa o schimb isi dadea ea hainele unde si isi lua altele sau se culca fara ele si dadea jos asternutul ud sau venea la noi in dormitor si dormea cu noi sau facea galagie plangand in miez de noapte daca nu o lasam cu noi.deci nu o pot pacali nici cum ca se descurca singura desi nu are numai 3ani si 8 luni.nu mai stiu ce sa fac.

| micurutza2005 explică:

Pt. tundenana. Ce noroc pe tine ca ai reusit, a mea nu tare se culca fara sa bea lapte numai asa daca adoarme din greseala la tv.si bea vreo250ml de lapte si apoi se culca(dar nu cu biberon astea le-am scos la1an si 10 luni)si doarme cam pana dimineata pe la 4sa zic si atunci se trezeste ca i sete si mai bea putin ceai sau apa dar daca o caut deja este putin pisu in pampers, daca se trezeste din fericire singura asa noaptea sau peste zi cand doarme fara pampers se duce singura la toaleta nu ma striga ca face pisu se descurca desi o aud cand merge, dar somnul de noapte e mult mai adanc pentru ea si zice ca nu simte (sau ziua cand doarme fara pampers se trezeste totusi in ultimul moment cand nu mai apuca sa mearga la toaleta de multe ori)nu stiu cand se va putea si noaptea sa doarma fara el daca si ziua mai avem cate o scapare.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Fetita mea are 3 ani jumate si pana nu de mult am fost si noi la fel... insa de vreo 2- 3 luni am scapat... insa am grija ca dupa 7-8 seara sa bea cat mai putin... inainte de culcare numai bea nimic... inainte de culcare o pun sa se duca la pisu si apoi o culc ...este noapte cand se trezeste si vine la noi in dormitor si zice mamiiiiii fac pisuuuuuu... insa este cand nu se trezeste toata noaptea ...incearca sa nu ii dai lichide cu 2 - 3 ore inainte de nani... sa vezi poate functioneaza... bafta si sanatate...

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Si fetita mea a avut asemenea probleme, dar m-a invatat cineva sa nu o schimb noaptea sa o las asa ca o sa ii fie sila sa stea in udeala toata noaptea. Dupa o saptamana nu am mai avut probleme cu ea.

| mioara a răspuns:

Dute mai bine la un dr .

| raisa1993maria a răspuns:

Cunosc pe cineva apropiat care nici la varsta de 5 ani nu se trezea noaptea sa se duca la baie. cum pampers nu putea sa-i puna la 5 ani. il punea sa faca treaba mica inainte sa doarma seara in jur de 21-22, apoi pe la 2-3 dimineata il trezea si il ducea la baie si inca odata pe la 6-7 dimineata si cu timpul s-a obisnuit sa se trezeasca singur nopatea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fetita noastra are 3 ani si 7 luni... de 2 saptamani am lasat-o fara pampers si cred ca n-a facut in 2 nopti, iar in rest a facut de cel putin 2 ori! Cand ii spun dimineata ca trebuie sa tina sau sa ma anunte ca vrea sa faca imi raspunde ca ei ii pare rau, dar ca nu stie ce sa faca sa repare... In noaptea urmatoare o luam de la capat, si de multe ori e uscata dimineata ca se usuca pe ea, deci face destul de devreme in noapte. Eu o scot pe la 10.30 si pe la 12 sa faca pisu in somn, si isi bea laptele pe la 6, si mai mananca un fruct si un iaurt putin mai tarziu, deci nu are nici vezica supraincarcata! Sunt cam panicata, dar cat mai este cald o mai las fara pampers, dar dupa aceea nu o pot lasa sa doarma cu pijamale ude... Mai sper!