| MaRRiaN a întrebat:

Ce cantitate de lichide poate retine vezica urinara unui barbat? Dar a unei femei?

Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Teoretic, la 450ml de urina apare dorinta impertuoasa de a urina. Totusi limitele fiziologice variaza, de la 20-50 ml la sugari pana la 500-600 la adulti. Femeile au o rezistenta mai mare.
Oricum, in cazul in care exista un obstacol si un om nu mai poate urina, vezica urinara poate suporta pana la 10l de lichid fara sa explodeze. Asta se datoreaza epiteliului/tesutului special din care e facuta si care initiala multistratificat se poate extinde pana ce ajunge unistratificat.

8 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Depinde de cantitatea de lichide pe care o consuma in fiecare zi. Barba cred ca este si nu as vrea sa gresesc o infectie urinara, dureri urinare ca se pot complica cu o cistita deci senzatia urinarii incomplecte.

| OnWeed a răspuns:

Depinde de varsta. nu stiu sa-ti dau exact niste valori dar stiu ca periculos sa-i incerci limitele, poate exploda la propriuwinking

| MaRRiaN explică:

@Sensei.BRO-----Andrei: am scris din greseala gresit si cand am vrut sa editez nu-mi mai aparea functia Edit. Corect era "Ce cantitate de lichide poate retine vezica urinara a unui barbat? Dar a unei femei?" scuze de greseala

| Nic a răspuns:

Mai amuzant e ca nu a putut deduce happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Barba? Vezica urinara din barba unei femei, sau cum, ca nu pricep? rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

MaRRiaN, stiu, ti-ai pierdut simtul umorului? happy
Nu poti edita cind ti se reseteaza punctajul, adica atunci cind apare 0 la punctaj. Dupa ce apar din nou punctele acumulate, poti editat intrebarile si raspunsurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Această cantitate de urină primară va fi refiltrată la nivelul tubulilor renali proximali şi distali (Tubuli, Henle) care formează bucle, aici vor fi recuperate substanţele necesare organismului şi apa într-un procent de 99 %. Cantitatea de urină secundară rezultată va fi de cca. 1 - 1, 5 litri. (60 ml/oră).

| rosyspin a răspuns:

Eu stiu doar ca un adult produce zilnic cca 1500 ml de urină / zi, iar capacitatea vezicii urinare este de 700-800ml. Vezica urinară este caracterizată prin plasticitate, adica isi poate mari volumul, dar pana la o limita, binenteles.