| Meyoo_Estera_1996 a întrebat:

Sarcina sapt 18
Buna, sunt insarcinata in sapt 18, si de 2 zile am o durere ingrozitoare la rinichiul drept in spate. Cand stau in picioare sau ma misc nu e foarte rau dar cabd trebuie sa ma intind in pat abea mai pot respira de durere. Sunt 2 nopti de cand nu pot dormi si am o pernuta mica din aceea unde pui apa fierbinte inauntru si doar cu ea la spate mai atipesc cate putin pana se raceste apa din ea. Dar am citit si mi s-a spus ca poate face rau bebelusului. Am sa merg la medic daca mai persista durerea... a mai trecut cineva prin asta? sau stie cineva ce as putea sa fac sa scap de durere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi mîine la medicul tau de familie, cere i trimitere sa faci ecografie, poate ai nisip la rinichi, bea multă apă plată, nu bea acidulate, spune i doctorului de familie ca esti insarcinată, sarcină ușoară. Ce vârstă ai? multă sănătate.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai infectie la rinichi, apa calda si caldura fac rau, ajutand infectia sa se raspandeasca!
Fugi la medic, nu risca sa pierzi copilul!

| Divy a răspuns:

Posibil de la alimentație, pentru rinichi e e recomandat ceaiul (de limba cerbului) și altele. E recomandat să mănânci mâncare gătită acasă fructe și să eviți alcoolul, țigările și excesul de sare zahăr și grăsimi.
Chiar dacă e asta un consult ar trebui făcut ai grijă cu lucrurile pe care le întreprinzi (activități și sport) e recomandat în mică măsură deoarece pot provoca pierderea sarcinii.
Îți doresc multă sănătate atât ție cât și pruncului tău!

| Rozzovela a răspuns:

Cel mai bien e sa consultati urgent medicul specialist happy
Toate cele bune

| Rozzovela a răspuns:

Cel mai bine e sa consultati urgent medicul specialist happy
Toate cele bune