| odumitru a întrebat:

Sarut-mana! Sotia mea a observat ca are un ochi mai mare, a fost la dr si dupa masuratoare il are iesit din orbita cu 2 mm, cel normal are 18 mm, cel mare 20 mm, dupa consultatie nu s-a gasit nimic modificat, a facut si ecografia si n-are nimic ocular, cica ar putea fi ceva in orbita care impinge ochiul in afara din orbita, ceva gen tumora si i-au recomandat tomograf cranian, dar inainte de tomograf, a facut analize la tiroida, tsh si ft4-au iesit normale, mai are de facut ATPO. Ce credeti, mai are rost sa faca atpo, pentru ca am inteles ca daca tsh, e normal inseamna ca nu are tiroida si nici basedow graves.mai are rost ca luni 3 ianuarie 2011, sa se sduca la spital sa-si faca atpo, care dureaza 1 saptamana rezultatul, sau sa se duca direct la tomograf ca sa afle odata ce are! ca nu ne mai arede de revelion...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa faca si tomografia si ATPO. Fiindca poate avea tiroidita (o boala autoimuna) cu TSH normal.

| odumitru explică:

Si tiroidita, are legatura cu exoftalmia sau oftalmopatia? intreb pentru ca nu am gasit foarte multe despre tiroidita. e posibil ca aceasta boala autoimuna, sa atace la un momentdat tiroida si atunci apare hipertiroidia si atunci e posibil sa creasca tsh? stiu ca hipertiroida da basedow graves, e posibil ca dupa o tiroidita netratata sa faca hipertiroida? oricum nivelul tsh il are 4. 18, normal dar limita normala superioara este trecuta 4. 20[4. 2]deci mai are putin si tsh poate ajunge pana aproape de limita normala superioara sau peste cateva luni e posibil sa mai creasca?

| odumitru explică:

Ma lamureste si pe mine cineva? dau funda