| BRG a întrebat:

Sărut mîinile stimate doamne și domnișoare vă salut domnilor, a m o problemă, de ceva timp de 2.3 ani î mi curge sînge din nara stîngă, indiferent de anotimp, fie vară fie iarnă, chiar și azi mi a curs, eram pe stradă și credeam cîă î mi curge nasul de frig, dar cînd am dus șervețelul la nas era plin de sînge, am mers anul trecut la medic, iar acesta a zis că din cauza diabetului am o venă spartă în nară și trebuie cauterizată, iar pentru acest lucru penntru sîngerare mi a dat redoxon vitamina c efervescentă, eu cînd i au redoxon este bine, a zis să fac pauză 2 săptămîni, dar acum nu am luat, și văd că au inceput sîngerările, din ce cauză o fi? E chiar de la diabet? Sau este altă cauză? Vă multumește Cristi din bucuresti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kadii a răspuns:

Buna Cristi, nu stiu daca te voi ajuta intr-un fel dar si eu am patit la fel, acum cativa ani, mi-a zis doctorul ca am o vena sparta in nas, si daca ma loveam putin sau faceam ceva, una doua imi curgea sange din nas, insa eu nu aveam diabet, eu am avut anemie, dar nu e nici de la diabet si nici de la anemie [parerea mea]... eu am luat mult calciu si vitamine si acum nu mai am nici o problema. daca te-am ajutat imi pare bine big grin

4 răspunsuri:
| dana85 a răspuns:

Cauzele pot fi multiple, cel mai frecvent fragilitatea venelor sau anemie. Cat despre remediu: cauterizare cu laser da rezultate si nu este un procedeu complicat.Sanatate!

| Kadii a răspuns:

Buna Cristi, sunt fata, si imi pare bine ca te-am putut ajuta, eu am patit la fel, cu acea vena sparta, insa eu am avut anemie...chiar daca am avut anemie nu are nici o legatura, sigur e marea lipsa de calciu, si stresul, la fel si oboseala, ar trebui sa mergi la medic si sa ii spui sa iti faca analizele complete, sa vada ce ai, probabil ai lipsa de calciu, eu am luat calciu mult si vitamine, si acum nu mai am probleme, bafta si apropo sunt din Baia Mare, scuze ca am scris aici, dar nu ma lasa sa trimit mesaje crying

| daniel_8163 a răspuns:

Prietene,nu sunt in masura sa dau sfaturi medicale,chiar daca noi romanii santem doctori toti,si iti spun asta ca stiu cum se face in tara,te doare maseaua nu mergem la doctor mergem la farmacist si cumparam antibiotice, ne doare stomacul, se gaseste cineva apropriat nou asa ne spuna ce sa luam sa fie ok.Eu iti dau un sfat,incearca sa te duci la medic, lasa sfaturile rudelor si cunoscutilor, cum tiam spus mai devreme toti romanii sunt doctori
Multa sanatate si sper sa fii ok

| PoisonKiss a răspuns:

Cred ca e posibila ideea cu vena sparta