| ysgamor a întrebat:

Sault, TPU! Vreau si eu va rog frumos niste sfaturi pentru intarirea pectoralilor...sunt baiat, am 13 ani..am inceput sa ma ingras cam pe la 8 ani dar acum am slabit, dar, totusi, am ramas cu ceva grasime pe pectorali, si ma deranjeaza enorm. sadDau Funda! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| xCrazyWolf a răspuns:

Trebuie sa faci exercitii, iti faci un program de 4 zile pe saptamana (sunt foarte multe pe internet, insa tu trebuie sa il gasesti pe cel care simti ca iti lucreaza cel mai bine muschii). Exercitii gsesti pe: www.getfit.ro, www.culturism.ro, www.culturismfitness.ro, www.fitness-nutritie.ro. Insa cel mai mult conteaza alimentatia: foarte multe proteine (lapte, carne, branza oua), muschii cresc de la proteine, antrenamentul are rol de a rupe fibrele care vor creste de la proteine:D Dupa ce ai pus ceva muschi pe tine (macar 5 kg cam asa) te poti apuca de definire:) Despre definire gasesti pe site urile enumerate mai sus.

6 răspunsuri:
| Maomau a răspuns:

Fa flotari cat mai multe, asta daca nu ai posibilitatea sa mergi la sala!

| UnCorpSanatos a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la sala dar daca faci flotari acasa in fiecare seara poti rezolva problema. Fa cat mai multe flotari in fiecare seara fixeaza-ti un plafon gen 4 serii a cate 40 de flotari sau cate poti face si odata la cateva seri incearca sa faci mai mult cu cate 5 si vei obtine rezultatele dorite.

| Cosmin86 a răspuns (pentru UnCorpSanatos):

Cand poti mai mult de 10 repetari deja nu prea te mai ajuta la muschi, ci la rezistenta. Pentru muschi trebuie sa maresti GREUATEA, nu numarul de repetari.

Si nu in fiecare seara, muschii cresc in zilele de odihna. Pieptul se lucreaza 1 data / saptamana, daca vrei progrese adevarate.

| UnCorpSanatos a răspuns (pentru Cosmin86):

Da-mi voie sa te contrazic, baiatul nu vrea sa creasca in masa musculara din cate am inteles eu, el doreste sa isi arda din grasimile de pe piept si sa i se defineasca un pic, cu flotarile pe care i le-am spus poate sa reuseasca asta i se si defineste pieptu si mai arde si din grasimi, poate nu am inteles eu bine ce doreste.

| Cosmin86 a răspuns (pentru UnCorpSanatos):

Da, eu am mers pe ideea "intarirea pectoralilor" si propun sa-si mareasca masa musculara si apoi sa arda grasimea, sa aiba ce sa defineasca.

Daca arde grasimile doar si nu prea are masa musculara, ce defineste? Oasele?

Mai bine combina antrenamentele, ce-ai zis tu cu un alergat si cateva pentru masa musculara.

| UnCorpSanatos a răspuns (pentru Cosmin86):

Mai bine alergat sau chiar un sport sau fotbal in spatele blocului, cu niste flotari nu l-as trimite sa tina bara de piept deasupra gatului de la 13 ani si nici nu cred ca vrea sa faca asta sau nu are posiblitati financiare de abonament la sala la 13 ani, eu unu nu primeam multi bani cand eram mic numai de o ciocolata, o inghetata, un chips laughing care lui nu ii sunt indicate daca vrea sa slabeasca. Poate nu defineste era cuvantul potrivit dar contureaza cred ca merge destul de bine, oricum ai inteles tu ce am vrut sa spun si el a inteles ce ar trebui sa faca lowcost si cu rezultate.