| anonim_4396 a întrebat:

Daca ambii parteneri sunt virgini fara sa fi avut nici un fel de contact sexual pot fi deja purtatori de vreo boala transmisa sexual?

Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

Din pacate se poate... sunt boli care se transmit doar pe cale sexuala si sunt boli care se transmit si pe cale sexuala... poti contacta o boala de genu la un wc public, sau de la un wc unde exista o persoana bolnava (crede-ma ajunge daca un prieten, amic are asa ceva si mergi la el sa te pui pe wc) sau de la strand... de aceea folositi prezervativul... si mergeti sa va tratati... medicul ginecolog va poate ajuta... important e ca daca unul din voi sufera de o boala cu transmitere sexuala trebuie sa va tratati amandoi in acelasi timp pentru ca barbatul de obicei este purtator fara simptomatologie iar femeia este cea care are simptome ce se manifesta prin diferite scurgeri, dureri la contactul sexul etc... multa sanatate

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, hepatitele B si C precum si SIDA se transmit pe cale sexuala, dar si prin ace, instrumentar stomatologic sau de manichiura.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Din pacate DA, mergeti impreuna si va faceti un control! Apoi, dac vreti sa incepeti, sa nu faceti sub nici o forma!=NU FARA PREZERVATIV! Invatati intai arta PETTINGULUI, adica sa va mangaiati si sa va sarutati, sa va simtiti cat mai bine, fara sex, la inceput! Si cu mainile foarte bine spala-te, unghiile scurte si NIMIC sub ele, DA?! Daca mai aveti nelamuriri, scrieti-ne! Succes!

| Mo a răspuns:

Da, exista boli care se transmit si pe alte cai decat prin contact sexual! Mergeti la doctor si faceti niste analize!

| andreutz a răspuns:

Da...sunt boli care se transmit atat sexual, cat si pe alte cai...

| alinutzaa2009 a răspuns:

De exemplu candida : o poti lua si de la toaleta, dar si prin transmitere de la partener.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu una nu cred deoarece inca nu au avut contact sexual