| Innocense a întrebat:

Se poate transmite vreo boala prin contact sexual neprotejat daca ambii sunt virgini?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da. De exempl, candidoza se poate face de la un abuz de antibiotice. Cei mai multi oameni infectati cu HIV in Romania sunt infectati in anii 1980-1998 prin instrumentar medical, stomatologic, etc. Multi din cei infectati cu virusul hepatitei C s-au infectat in saloane de tatuaj. Toate aceste boli se transmit pe cale sexuala. Am vazut zeci de tragedii in care un tanar/o tanara infectat/a in spital cu HIV i-a transmis boala si partenerei/parterenului doar din prostia de a refuza analizele obligatorii inainte de a face sex.

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cate raspunsurii geniale, in primul rand ce inseamna o boala pentru tine? se poate lua un virus el se si numeste boala sarutului daca unul din ei are acest virus, seamana ca o raceala simpomele lui, daca mama lui a avut hiv a transmis fiului ei deci are hiv il va transmite, sunt bolii care se transmit fara contact sexual racala, tbc, ebola etc
dar daca ambii sunt sanatosi nu se ea nici o boala

| mihai69 a răspuns:

Desigur! Virginitatea nu implică sănătate deplină! BTS poți lua și pe alte căi, dar sigur le dai mai departe pe calea contactului sexual neprotejat. Să vă mai spun că sunt boli care se pot transmite chiar dacă vă protejați?

| ywar a răspuns (pentru mihai69):

Oho, cata dreptate ai! din pacate! a se vedea hpv...

| SkyPilot a răspuns:

Da. Se poate face o candidoza de la excesul de antibiotice. Pot fi luate alte BTSuri faracontact sexual in urma unei igiene precare.

| Felys a răspuns:

Pai ce boala sa se trasmita daca voi sunteti virgini, sigur exista riscul contaminarii cu diverse virusuri prin trasfuzii de sange dar ma cam indoiesc ca se pot face asemena greseli in secolul asta, oricum bolile cu trasmitere sexuala se trasmit doar atunci cand unul din parteneri au asa ceva, voi fiind virgini se presupune ca nu aveti nici o boala de acest gen

| Alcyon a răspuns:

Virginitatea nu exclude din start BTS-urile. Unele boli se iau si-n alte moduri, nu doar prin contact sexual (veceu public, antibiotice, lipsa de igiena etc). Doar dupa ce-ti faci analizele, poti fi 100% sigur ca n-ai nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| Alexandr a răspuns:

Da,normal! Tot sex e!

| Retw1983 a răspuns:

Da normal, nu vreau sa te sperii dar nu numai prin sex se transmit boli pot fi si mostenite sau dobandite...hepatita, tuberculoza chiar si altele

| AndreeaFrummmmmm a răspuns:

Normal.

| Innocense explică:

Va multumesc pentru raspunsuri