| 44mon a întrebat:

Se mai lasa cineva de fumat pe 1 la inceputul anului? Ce experiente aveti cu renuntatul la fumat? Cum ati reusit si cum va simtiti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Salut! Eu am fumat 4 ani, 3 ani în liceu și 1 în facultate. Personal am avut mai multe tentative eșuate de a mă lăsa de fumat în acei ani. În momentul acesta nu mai fumez de aproape 3 ani. Acum te întrebi cum am reușit? Păi foarte simplu, bine trebuie să recunosc că nu a fost chiar atât de simplu. Ideea este că m-am lăsat brusc. Consider că nu se poate renunța la fumat reducând numărul țigărilor, deoarece fumatul este adicție. Mi-am spus în felul următor "Asta este ultima țigară pe care o voi fuma". Și practic asta am făcut am fumat o ultimă țigară apoi m-am lăsat definitiv. Îmi întăresc constant în minte, ideea de a nu mai fuma niciodată, prin două moduri:
1. Fumatul mă ruinează financiar. Este evident că fumatul este o risipă de bani, toată lumea știe asta, și cu toate acestea fumatul se practică. Consider situația financiarâ foarte importantă. Pot spune că am devenit mult mai educat financiar din momentul în care m-am lăsat de fumat, am conștientizat valoarea banului, am încetat să îl risipesc pe lucruri de care nu am nevoie, lucruri care îmi fac rău. Renunțarea la fumat a venit la pachet și cu alte lucruri pozitive cum ar fi: Am renunțat la alcool, energizante, sucuri carbogazoaze.
2. Fumatul îmi distruge sănătatea. Trebuie să recunosc că și atunci când fumam, o făceam cu frică. Mă gandeam tot timpul la faptul că îmi deteliorez sănătatea. Pot spune că de când m-am lăsat, m-am eliberat și de acest gând.
În acest moment nu mai simt nevoia de a fuma de loc. Mă simt exact ca înainte să mă apuc. Am mai mult oxigen, mâncarea are gust, mă simt mult mai plin de viață. Eu îți recomand să te lași acum. Fumează și tu o ultimă țigară și pune capăt calvarului. Fumatul nu e o afacere bunăhappy. Succes. Multă sănătate!

6 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Dacă vrei sa te lași, te lași azi. Asta cu începutul anului e doar procrastinare. Te păcălești singur. Pe 1 o să zici "mă las de luni" și tot așa laughing

Cum m-am lăsat de fumat: pur și simplu nu am mai fumat.

Tata, în schimb, le-a rărit cu plasturi. Mama cu țigări slim. Unii le înlocuiesc cu semințe. Alții citesc "În sfârșit nefumător".

| Werrich a răspuns:

Minciunele pentru Anul Nou:
"La anul ma las de fumat"
"La anul îmi fac abonament la sală"

| TheStrategist a răspuns:

Nu trebuie să aștepți să se facă 1 ianuarie să te lași de fumat, poți să te lași de azi dacă îți dorești.

| Motisor a răspuns:

Cea mai buna medicina este prevenția. Pe principiul ăsta nici nu am fumat vreodată, ca sa nu trebuiască sa ma las de fumat happy, succes, vezi sa inveti ceva din asta, sa nu te apuci de altele.

| Mtoni a răspuns:

Este bine să îți fixezi o dată când nu vei fi în preajma fumătorilor, ei îți vor face poftă și va fi mai greu să te abții.

Eu m-am lăsat după ce am citit cartea "în sfârșit nefumător" și am fost și răcit, ceea ce mi-a tăiat pofta de fumat. Am mai avut câteva scăpări când mi-au oferit alții țigări dar nu mi-am mai cumpărat.

| MihaelaMiha1234567890 a răspuns:

La inceput o sa simti mereu nevoia de a fuma. Important e sa iti dorești asta.
Trebuie sa te iei cu altceva, sa mananci sa ti gasesti ocupatie. La inceput a fost greu dar nu imposibil. o sa te obsinuiesti