| FreddieM a întrebat:

Cum ati reusit sa renuntati la fumat si ce v-a determinat? Cum va simtiti de partea cealalta a baricadei?
Pace

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Banii se pot cheltui in alte necesitati nu mi s-a parut ceva misto tigara

| Celcestietot a răspuns:

Aveam posibilitati sa fumez si nu am facut-o, deci pot spune ca am renuntat la fumat, si asta din cauza unei gandiri sanatoase. Nu vad ceva constructiv in a trage cancer in corp, dar nu judec pe nimeni in acelasi timp.

| StrongHeart a răspuns:

In primul rand am realizat ca odata ce esti fumator e o lupta continua, pana mori, niciodata nu esti liber de tutun cu adevarat, poate dupa 20 de ani poti sa spui ca nu mai risti sa te intorci la viciu si atunci este aproape ca si cum nu ai fi fumat niciodata pentru ca organismul uman este foarte puternic si daca ii dai destul timp se reface.
Am fumat de la 13 ani, incepusem cu tigari la bucata, apoi puneam bani cu tovarasii si luam un pachet.E uimitor cat de repede poti sa ajungi de la a posti o tigare la bloc cand esti copil la a fuma 2 pachete pe zi.
Am fumat ani de zile, era ceva normal, toata lumea fuma.Nimeni nu isi punea intrebarea de ce fumeaza,toti o faceau sa fie acceptati in anturaje.
Daca stau sa ma gandesc la prima tigara,a fost ingrozitoare: miros urat,ameteala, tuse.Nu intelegeam ce vad oamenii asa interesant in "betisoarele" astea arzatoare, dar dupa a doua, a treia tigare incepi sa te obisnuiesti si parca nu mai e asa de rau, practic iti creste toleranta si nu mai simti cat de daunatoare sunt.
Am avut o singura pauza de cateva luni in 8 ani de zile, apoi am decis sa ma las pe la 20-21 de ani.Am reusit doar 11 luni si am revenit la viciu, apoi o perioada de aproape 2 ani am fumat cu pauze, adica nu eram dependent, dar nici nu ma lasasem; puteam sa fumez cateva zile la rand, apoi sa nu fumez
1-3 saptamani.
Doar asa cu pauze am fumat,dar mi-am dat seama ca nu imi plac deloc tigarile decat daca beau ceva,atunci simt nevoia sa fumez,asa ca a trebuit sa renunt la ambele vicii.
Ma simt mult mai bine,nici nu mai numar zilele,inainte faceam chestia asta pentru ca imi dadea incredere in mine.
M-a determinat in principiu riscul asupra sanatatii,banii nu au fost o motivatie suficient de mare pentru mine, pana la urma un fumator fumeaza si cand e sarac lipit.
Am observat ca ma simteam din ce in ce mai rau cand fumam si practic imi otraveam organismul, tuseam foarte urat, aveam dureri de cap, ameteala, ma simteam obosit.
Cel mai usor iti dai seama cat rau iti fac cand incerci sa alergi 1km dupa ani de zile de abuzat substantele astea nocive si nu poti sa alergi nici 200m.
Acum sunt sigur ca nu vreau sa mai fumez niciodata,daca o sa reusesc ramane de vazut,dar nu mai am nicio scuza,am vazut ca te poti distra si fara si nu e un semn de putere ci o slabiciune,si inca una foarte mare.
Inainte am facut greseala cand ma lasam sa ma cred vreun guru si sa-i indemn pe toti sa se lase si sa le spun efectele negative pe care le are fumatul,o prostie,omul daca vrea se lasa,daca nu,nu.
Am invatat sa stau langa un fumator,fara sa fumez,fara sa il judec,daca imi cere sfatul i-l ofer,daca nu,e problema lui si decizia lui personala,desi ma deranjeaza pe strada cand imi vine fumul vreunui fumator, dar o consider karma ca poate si eu fumam si nu ma gandeam la cei din jur si cum ii afectez.
Daca as da timpul inapoi nu m-as fi atins de mizeriile astea, in schimb poate as fi incercat tigare electronica sau narghilea, tutunul insa contine nicotina care da dependenta mare si multe alte chimicale care sunt toxice si in final iti scurteaza viata.
Astea sunt efectele in timp asupra organismului daca te lasi de fumat :
https://www.reginamaria.ro/......i-de-fumat