| anonim_4396 a întrebat:

Cum m-as putea lasa de fumat? Pot sa zic ca am incercat cu gume cu nicotina, si plasturi insa nici un efect. Nu pot sta o zi fara tigari, simt cum explodez, nervi la maxim, nici un chef de absolut nimic. As dori nu pareri ci experiente de la persoane care au reusit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| florin08 a răspuns:

Pai fumatul nu este nevoie.Nu corpul nu iti spune sa fumezi ci mintea.E chestie de ambitie, fara ambitie nu o sa te poti lasa.

| Mariusfreek a răspuns (pentru florin08):

Pai chestia cu ambitia am mai auzito si nu prea functioneaza

| florin08 a răspuns (pentru Mariusfreek):

Inseamna ca nu a existat ambitie. Daca esti ambitios poti face multe.

| robertpaul a răspuns:

Daca stai in jurul celor care fumeaza, niciodata nu vei scapa de viciul asta.incearca sa ascunzi toate scrumierele din casa,lasa si cafeaua,mananca fructe, legume. evita contactul cu tigarile, chiar si vizual.gaseste-ti o ocupatie,sa-ti distraga atentia de la tigari.un pic de sport, in fiecare zi, exercitii de respiratie-inspiratie dimineata.cand te enervezi, nu te refugia in bratele tigarilor.iti trebuie multa vointa.gandeste-te ca iti fac rau,iti vor afecta palmanii,respiratia,sangele ti se va ingrosa, vei fii un risc in a face infarct, din cauza circulatiei proaste a sangelui.toate se produc in creier.de exemplu:cand iti este foame,bagi o tigare,corect? pentru ca scapi mai repede.dar gandeste-te ca tu ii oferi creierului nicotina, dar pe alta parte organismul tau are nevoie de calorii, vitamine.fiecare fumator,are corpul considerat o leguma,ci doar creieul functional. daca as avea o putere,as distruge bautura,tigarile, drogurile si jocurile cu pariuri gen:poker, pariuri sportive etc.acestea sunt vicii ale vietii, care ne distrug sufleteste, moral si material.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Du-te ma dacilisea.cu plasturi, prostii si alte alea.inainte de a fuma, nu stiai ce-s alea.le lasi pur si simplu asa cum le-ai luat.intr-o zi iti spui asa; sa fumeze cine vrea, tigarile nu mai sunt pentru mine.cine fumeaza e un prost care arde bani si-si distruge sanatatea.si gata.eu am stat trei zile si am vazut ca nu am murit,am mai stat trei luni, si dupa aia trei ani, si acum am 17 ani dupa 11 de fumat.ma simt excelent,imi place tigara,dar nu mai vreau, cand stiu cat de rea e dependenta, sa fumeze cine vrea.eu nu mai vreau.ce sunt sclavul unui viciu? cam asta e cu vointa.o hotarare de o clipa.da hotarare sa fie.in rest e abureala,cu nervi,explozie,bla, bla, bla.fite de om slab, si motive sa nu te lasi. uite ca eu le-am lasat si ma bucur.intr-o clipa.si le mancam cu mamaliga nu asaaa oricum.

| blabla5532 a răspuns:

Pentru cei ce citesc, am 5 zile implinite in care n-am pus tigarea in gura, fara absolut nici un ajutor big grin

| yoanapapusyka a răspuns:

Buna.fostul meu prieten s-a lasat de fumat printr-o consultatie la un medic specialist caruia acesta i-a recomandat niste pastile speciale si potrivite organismului.dar km a spus si florin trebuie sa ai multa ambitie:*