| overdrive a întrebat:

Se poate ca la 17 ani sa imi apara pungi sub ochi? Pentru ca am vazut ca apar la inaintarea in varsta... Obosit nu sunt. Pot sa spun ca sunt slab si ma gandesc ca influenteaza in vreun fel. Am pus intrebarea pentru ca ma streseaza cum arat si vreau sa stiu daca trebuie sa fac ceva si ce pentru a scapa de problema.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ar fi bine să faci nişte analize şi să consumi mâncarea cât mai puţin condimentată, mai ales înainte de culcare, pentru că sărea reţine apă în organism.

Elianna
| Elianna a răspuns:

"Daca nu este vorba despre ereditate si stilul de viata are un rol decisiv. Te culci tarziu? Mananci fructe de mare deseori? Faci prea putine exercitii fizice? Expertii sustin ca toate acestea pot determina formarea timpurie a pungilor de sub ochi. Uneori o sinuzita cronica sau o rinita alergica pot duce la formarea de umflaturi ale pielii de sub ochi. Aceasta umflare repetata conduce la pierderea elasticitatii pielii si la aparitia pungilor de sub ochi. De aceea daca aveti nasul infundat si simtiti dureri la nivelul arcadelor sau la nivelul obrajilor, este important sa consultati un medic alergolog. Utilizarea unei perne in plus la culcare poate fi de asemenea de folos; se faciliteaza in acest mod drenajul sangelui si acest lucru poate face ca ochii sa nu mai fie atat de umflati dimineata." De pe www.sfatulmedicului.ro