| Meyourfriend1234 a întrebat:

Este normal sa iti apara cearcane sau pungi la ochi de la varsta ede aproximativ 11 ani? Le am de cativa ani deja si doar le acopar cu makeup, nu stiu ce sa fac. Cum pot sa scap de ele.

5 răspunsuri:
| Lucian4 a răspuns:

Nu, intreaba parintii sa vezi ce zic sau du-te cu ei la doctor. si fa un experiment, dormi 9 ore pe noapte timp de o saptamana

| Meyourfriend1234 explică (pentru Lucian4):

Dorm deja 9 ore pe noapte.

| Lucian4 a răspuns:

Te duci la doctor
citeste si http://www.sfatulmedicului.ro/......acient_394

| Violleta2022 a răspuns:

N, nu este normal, dar cearcanele apar din cauza lipsei de somn si a odihnei.
Daca nu dormi 8-9 ore pe noapte, risti sa te imbolnavesti, pentru ca oboseala excesiva la varsta asta, incepe cu ochii negrii, dar continua, afectand buna functionarea a organismului si creierului cat si dezvoltarea ta fizica si psihica.
Cum poti scapa de ele?
Simplu: culcarea la ora 9-9.30 cel mai tarziu si dormit pana a doua zi dimineata la ora 7!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.