| dorina02 a întrebat:

Se poate ca un antibiotic prescris de doctor sa aiba reactii si dupa 3 saptamani? Acum 3 saptamani am racit, ma durea tare gatul, am mers la medic dar din neatentia medicului am luat antibioticul prescris si in aceeasi zi am ajuns la urgenta unde am stat in perfuzii si mi s-a spus ca am intrat in soc si ca am facut reactie alergica la antibiotic. De atunci am momente in care sunt slabita, ametesc si simt intepaturi la inima. Am urmat tratamentul prescris de medicii de la urgenta si mi-am mai revenit. Este oare timpul sa fac o vizita la cardiolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate reactiile alergie la antibiotice sunt tot mai frecvente si mai imprevizibile. Practic, am intalnit pacienti care au luat de zeci de ori un preparat si a nu stiu cata oara fac reactie alergica la el.
Tu acum esti in perioada de convalescenta. Teoretic, simptomele astea sunt normale (dupa infectie si anafilaxie), dar ar trebui sa diminue incet-incet asa incat la 6-8 saptamani de la incheierea tratamentului sa dispara. Daca tu le simt ca se agraveaza, e bine sa mergi la un cardiolog.

2 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Din cele ce spui tu rezulta ca, esti alergica la antibiotice si ai facut un soc anafilactic atunci cand ti le-ai administrat. Posibil ca tu nu ai stiut acest lucru, medicul nu te-a intrebat daca esti alergica si asa ai ajuns la urgenta. Posibil ca nu au trecut inca efectele la alergia respectiva si este necesar sa mergi la medicul de familie, sa-i explici starea pe care o simti si este posibil ca mai trebuie sa iei un tratament antialergic, in continuare cu "claritin" sau un alt produs de acest gen. Daca te consulta medicul de familie si va observa ca ai ceva probleme la inima, cu certitudine, te va trimite la medicul cardiolog, care te va investiga si va vedea daca ai sau nu probleme cu inima.
Nu te baza doar pe presupuneri, mergi la medic si vei sti ce ai de facut si nu lua nici un medicament fara prescriptia medicala pentru ca, ai o sensibilitate deosebita si poti sa ajungi din nou intr-o situatie critica. Multa sanatate si curaj, o sa-ti revii si vei fi ca "noua" dupa o scurta perioada de timp.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

E foarte bine sa faci asa ceva, un control nu strica.