| aaany a întrebat:

Se poate face avort la aproape17ani? cam cot costa? si unde se face? la care doctor? ajutati-ma va rog foarte mult:!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
38 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Si daca copilul ala ar fi vrut sa traiasca?
E responsabilitatea ta, viata ta, oricum sa stii ca e mare pacat si daca ai suflet o sa regreti toata viata de ce ai facut si exista riscul sa nu mai poti face copii.Te duci la doctorul de familie, iti va oferi toate informatiile necesare.

| cuvant a răspuns:

Se poate face avort la orice varsta. Parerea mea ca inainte de asta sa mergi sa discuti cu cineva specializat. In special cu un psiholog sau ceva. Gandeste-te ca e o decizie de viata pentru tine si nu va fi foarte usoara. S-a intamplat din greseala sau voit asta e partea a doua dar gandeste-te ca e ceva acolo cu viata in tine si ce trebuie sa faci.
La ginecolog e cel mai bine. Mergi cu parintii sau daca nu poti sa le spui mergi cu o prietena sau cu iubitul daca te-a lasat insarcinata. Din cate stiu eu nu e foarte scump dar eu ti-as recomanda sa vorbesti cu un adult inainte fiind el parintele sau un doctor de planificare familiala

| papusica987 a răspuns:

Buna.
da se poate face avort la 17 ani dar gasesti foarte greu doctori care se baga pentru asa ceva pentru ca esti minora si exista si riscuri foarte mari.
oricum va trebui sa mergi insotita de un adult.
costa in jur de 4 milioane
cauta un ginecolog fff bun!
bafta!

| BLeur a răspuns:

La 17 ani avort.tu ai minte?happy

| PsyhoWoman a răspuns (pentru BLeur):

Da are! daca a fost ghinionul ei tu ce ai fi facut? la 17 ani pana nu-ti termini scoala sa ingrijesti copil? nu esti femeie! habar n-ai!

| PsyhoWoman a răspuns (pentru BLeur):

Apropo..ai nevoie sa mergi cu o persoana care are 18 ani deoarece tu esti minora

| BLeur a răspuns (pentru PsyhoWoman):

Ghinionul ei? Din câte ştiu EXISTĂ protecţie pentru aşa ceva happy

| PsyhoWoman a răspuns (pentru BLeur):

Ei si? daca n-a folosit ce e? poate a folosit si s-a rupt prezervativul si nu poate lua anticonceptionalestraight face!

| Nordic a răspuns (pentru PsyhoWoman):

Da mă dar ţi se pare normal să omori pe cineva ca să scapi de o conseciinţă de care până la urmă erai conştientă? Nu e mai bine să îţi asumi responsabilitatea? Da, e greu dar...na, ea s-a avântat până acolo. Nu e NICI O DIFERENŢĂ între a ucide un oarecare om şi a ucide un prunc în burtă. Absolut nici una.

| PsyhoWoman a răspuns (pentru Nordic):

Ai dreptate sunt contra si eu. dar poate parintii ei nu stiu ..cine stie cum ar reactiona sa fi fata si sa patesti asta ai fi speriata crede-ma!

| Nordic a răspuns (pentru PsyhoWoman):

Aş fi speriat, corect, sunt sigur. Dar e vorba de viaţa cuiva aici. Fata asta va lua cel mult o bătaie de la părinţi, asta în cel mai rău caz, însă acel copil urmează să fie extras din pântecele ei fiind rupt în bucăţi. Ce ţi se pare mai odios? Faptul ca ea va fi pedepsită sau cel mult o bătaie mică, sau ruperea în bucăţi a unui prunc TOTAL nevinovat până ce acesta moare? Mai ales omorât în felul ăsta CU ACORDUL PROPRIEI MAME.

| PsyhoWoman a răspuns (pentru Nordic):

Bataie cand esti insarcinata? straight face dar da ai dreptate.dar daca pur si simplu nu vrea sa creasca un copil poate n-are posibilitati poate ea vrea dar n-o lasa ai ei happy! mno vezi?

| Silviu591 a răspuns (pentru Nordic):

Nici nu s-a nascut..despre ce copil vorbesti? e mai bine sa nu te nasti decat sa traiesti o viata de rahat..cu parinti iresponsabili etc.

| Nordic a răspuns (pentru Silviu591):

Viaţa incepe odată ce fătul a început să se formeze.

| Silviu591 a răspuns (pentru Nordic):

Dar mai bine sa se termine acum cand nu stie nimic..nu simte nimic. decat sa se chinuie toata viata...
Nu incurajez avortul..nu sunt de acord sa se faca atunci cand ai posibilitati sa-l cresti intr-un mediu ideal.dar cand parintii sunt minori, fara salariu etc..scuza-ma..gandeste si tu putin happy

| Nordic a răspuns (pentru Silviu591):

Nu. Îmi pare rău dar nu ai dreptate.

| fgsxbfhg a răspuns (pentru PsyhoWoman):

Nu cu o persoana peste 18 ani cu mama ei. nu ii face nimeni fara semnatura parintilor.

| defibrilator a răspuns (pentru Silviu591):

Nu simte nimic? tu ai vazut vreodata vreun film despre avort? farul reactioneaza cand ceva intra acolo, la el, se fereste de pompa aia, chiar credeti ca ala doar fiindca nu vorbeste si nu plange, nu simte? oricum si pentru a face avort trebuie sa vorbeasca cu macar unul dintre parinti, dewci mai bine sa il nasca si sa il dea spre adoptie, daca chiar este atat de grava situatia din familie, sunt atatea cupluri care si-ar dori copii. si luand-o pe cea dreapta de unde stii ce poate fi copilul, ce viitor are? daca ai fost proasta si nu ai stiut sa te protejezi, trebuia ca macar a 2-a zi sa te gandesti si sa iai o pastila, daca nici atunci nu te-ai trezit, omoara copilul, ca el e de vina ca are asa o mama. Si eu am fost copil nedorit, singurul si primul dintre cei 3 copii ai parintilor mei, acum, la peste 20 de ani sut mandria lor, am absolvit o facultate in timp ce ceilalti 2, unul abia a terminat liceul, cellat a abandonat scoala pentrua fi vacar la un consatean, acum ma intreb, si va intreb, a facut bine mama ca nu a facut avort? (poate ar fi facut dar sunt nacut in vremea lui Ceausescu, si era ilegal avortul)

| unknownn a răspuns (pentru Nordic):

Cel mult o bataie de la parinti? Poate in cel mai fericit caz

| Nordic a răspuns (pentru unknownn):

Tu ai avut părinţi barbari sau ce?

| unknownn a răspuns (pentru Nordic):

Da cine-o zis ca e vorba de mine?

| Nordic a răspuns (pentru unknownn):

Păi dacă tu gândeşti ca ea va fi nenorocită în bătaie de către părinţii ei, mă gândesc că poate ai trecut prin asta, eu ştiu...

| unknownn a răspuns (pentru Nordic):

Nu ma refer ca va fi nenorocita in bataie, doar va fi data afara din casa si lasata pe strazi.Cunosc destul de multe cazuri.

| Nordic a răspuns (pentru unknownn):

Nu va fi. Crede-mă.

| Nordic a răspuns:

Să înţeleg că vrei să omori un copil care până la urmă nu are nici o vină că a fost conceput? Ok, ai făcut sex şi a ieşi un pic cam rău. Dar asumă-ţi responsabilitatea atât tu cât şi cel cu care ai făcut sex. Nu omorâ bietul copil din cauza iresponsabilităţii voastre. Eu tot nu înţeleg de ce astfel de ucideri sunt legale. Că doar e acelaşi lucru cu şi omorârea cuiva. Dar EXACT acelaşi lucru.

| PsyhoWoman a răspuns:

Desigur...se poate si la 12 la ce doctor? la ginecolog dar grija mare pe mana cui ca unul nepriceput poate sa te lase fara copil pe veci. cat costa? am citit pe net ca daca esti sub 8 saptamani [varsta copilului] este 100 lei iar daca este peste 8 saptamana 150 de lei [clinica privata] insa eu stiam ca numai pana la 5 saptamani se poate face avort acum nu stiu sigur sper ca te-am ajutat :* funditabig grin?

| aaany explică (pentru PsyhoWoman):

Dar unde in care judeti? la ce doctor?

| PsyhoWoman a răspuns (pentru aaany):

Oriunde anny tongue peste tot sunt doctori ginecologi.

| aaany explică (pentru aaany):

In Baia Mare? in doctor care face avort la 17ani? fara parinti? ajut-ma te rog!happy

| PsyhoWoman a răspuns:

Deci m-am documentat pana la 12-14 saptamani poti face avort happy

| Mozambic19 a răspuns:

Se poate face...adrian, de ce spui ca nu are minte?
Si un amic de-a meu a lasat-o pe unu gravida la 17 ani. si tipa a facut avort, insa acum are 24 si nu mai poate face copii sad

| BLeur a răspuns (pentru Mozambic19):

Păi da..aici e marea problemă.îmi pare rău de ea.sad serios îmi pare rău.dar trebuia să se gândească la ce face straight face

| PsyhoWoman a răspuns (pentru BLeur):

Ca tu te-ai fi gandit happy

| BLeur a răspuns (pentru PsyhoWoman):

Normal că m-aş fii gândit, este vorba despre MINE..adică..persoana mea.e logic să te gândeşti la ce FACI şi cu CINE faci happy.

| PsyhoWoman a răspuns (pentru BLeur):

Aha happy

| fgsxbfhg a răspuns:

da dar ai nevoie de semnatura mamei ..se face la o clinica privata si cred ca te ajunge pana in 400 lei dar doar cu semnatura parintilor. si alta data protejativa

| nicoletta92 a răspuns:

Trebuia sa te gandesti inainte sa desfaci picioarele la riscuri de genul happy Ai auzit si tu de protectie, sau o bagi pe aia ca s-a rupt prezervativul?

| ransome a răspuns:

Aaany, sora'mea a facut avort. prin ce a trecut si ce trece nu-ti poti inchipui. de fiecare data cand o sa vezi copii o sa iti amintesti ca tu l-ai omorat pe al tau, poate nu l-ai vrut, inteleg, s-a intamplat, dar e vina ta si a tampitului care s-a culcat cu tine.te gandesti acum sa faci ceva pe ascuns sa nu afle parintii tai si altii si bla bla bla.dar asta o sa iti ramana in inima si in minte pe viata! cunosc un Doctor in Cluj care are o clina pentru fete ca si tine care au ramas insarcinate. dar nu iti zic pentru avort, ci pentru a-l pastra. daca vrei contacteaza-ma! vorbim si iti dau detalii de la clinica.gandeste-te FOARTE BINE inainte sa iei o decizie. nu te cunosc dar iti promit ca ma rog pentru tine! ceea ce faci nu are repercursiuni doar pentru o zi, o luna, noua luni, un an...