| anonim_4396 a întrebat:

Se poate implanta o masea imediat dupa extractie? iar daca nu, la cat timp dupa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Da, se poate transplanta o masea de minte in locul unuia dintre molari--- daca alveola in care va fi transplantat este pregatita dinainte.
Vezi, in link, etapele transplantarii molarului 3( de minte) :http://www.medici-stomatologi.ro/infodent/transplantare-dentara

| darrio2007 a răspuns (pentru alessia5158):

Nu ai inteles ce a vrut sa spuna. Daca se poate implanta, nu transplanta, ca nu este organ, imediat dupa ce i-a scos alta stricata.

| alessia5158 a răspuns (pentru darrio2007):

Am inteles f. bine ce vrea, mai ales ca nu precizeaza nimic despre starea dintelui extras!--- nu stiu de unde ai concluzionat tu ca este vorba despre un dinte stricat?!
In chirurgia dentara se practica extractia si replantarea unor dinti sanatosi intr-o noua alveola a aceluiasi pacient(autotransplant) din motive estetice si functionale.

p.s. Daca nu stii, dintele este un organ! --- are o anumita functie, o structura histologica specifica, este inervat si vascularizat.

| darrio2007 a răspuns (pentru alessia5158):

Tot nu ai inteles.Intreaba daca IMEDIAT dupa ce i-a scos o masea.Ca atunci cand ai facut pana de cauciuc la masina.Scoti pneul spart si apoi il inlocuiesti cu roata de rezerva.Sa poti pleca mai departe.Acum poate intelegi.

| alessia5158 a răspuns (pentru darrio2007):

In anumite cazuri se poate si imediat ---vezi video :https://www.youtube.com/watch?v=FI8SJ89kdrU

| darrio2007 a răspuns (pentru alessia5158):

Ai zis bine.Anumite cazuri.

| darrio2007 a răspuns:

Nu.Locul trebuie sa se vindece mai intai.Ca timp poate dura o saptamana poate chiar doua.Depinde de cat de repede se vindeca.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, locul trebuie sa se vindece

| jmekerashu a răspuns:

Aici ai toate detaliile despre implanturi dentare. Să-ți fie de folos și să ai o dentiție de invidiat!

http://www.i-medic.ro/......ngur-dinte