| anonim_4396 a întrebat:

Se poate întâmpla ceva dacă când ai ieșit cu scaunul, ai simțit ca ceva te-a rănit (zgariat cred) colonul? Când am șters cu hârtie igienica am găsit sânge pe ea. Simt un oarecare disconfort încă, cam la 2-3cm interiorul colonului, nu stiu sa explic. Îndreptându- ma spre wc m-au luat niște crampe (ceva asemănător crampelor menstruale sau când ai diaree) cred ca m-a zgâriat și pe mai sus de ieșirea prin anus a scaunului, de aceea le-am avut, poate exagerez și sunt paranoica, insa am o oarecare teama. Având în vedere ca nu e ca la suprafață pielii sa vad, sa curaț dacă ar fi și sa pun apa oxigenata macar, dimpotrivă este incontinuu contact cu scaunul. Ar putea sa se infecteze? Sa iau ceva antiinflamatorii provizoriu doar în caz? Rog sa nu mi se ia întrebarea în ras, oricum ma simt stânjenita sa întreb asta. Mulțumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Numai o colonoscopie te poate ajuta. Poti avea hemoroizi, poate fi o ruptura anala, sau altceva. Daca faci colonoscopie trebuie sa te astepti la ceva foarte neplacut si, uneori, chiar dureros.