| anonim_4396 a întrebat:

Se poate sa ma doara burta jos de la răceală? Sau din cauza ca am avut un chist mic ovarian?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru informarea corecta atat a ta cat si a celorlalte fete/femei, trebuie sa stii/sa afli ca niciodata ''raceala'' nu provoaca/creaza problemele de sanatate ''pasaricii'', adica aparatului genital feminin. Starea de disconfort sau de durere care ti-a aparut la nivelul abdomenului inferior, cel mai probabil este provocata de chistului ovarian amintit, care probabil a mai crescut/s-a marit si astfel iti afecteaza ovarul (sau ambele ovare). Este si indicat si recomandat sa te prezinti la un cabinet ginecologic pentru a fi consultata temeinic si in functie de diagnosticul stabilit sa-ti fie indicat tratamentul adecvat si necesar de urmat. Multa sanatate!

| BAndreea12 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Pai doar acum 3 săptămâni a fost tratat chistul.

| saresipiper a răspuns (pentru BAndreea12):

Cu ce l-ai tratat?

| BAndreea12 a răspuns (pentru saresipiper):

Nu stiu, am fost in spital si m-au tratat acolo

| saresipiper a răspuns (pentru BAndreea12):

Pastile/perfuzii?

| saresipiper a răspuns (pentru BAndreea12):

Anticonceptionale?

| saresipiper a răspuns (pentru BAndreea12):

Operatie?
Chistul se trateaza in mai multe feluri si conteaza modul

| BAndreea12 a răspuns (pentru saresipiper):

Imi băga ceva in fluturasul acela din mana

| alina2k18 a răspuns (pentru BAndreea12):

Cati ani ai sora mea?
laughing

| saresipiper a răspuns (pentru BAndreea12):

Posibil sa ai o raceala jos dar ar trebui sa mai faci un eco vaginal sa stii sigur daca ai scapat de vechea problema cu chistul.

14 răspunsuri:
| Ely1234567 a răspuns:

Cauzele acele-i dureri pot sa fie amândouă și răceala și chistul

| saresipiper a răspuns:

Desi i-ai dat funda, @corbul vad ca nu stie ca si o raceala poate sa cauzeze dureri serioase acolo jos, chiar însoțite de sangerari si alte cele...doamne...de inflamarea zonei pelvine nu cred ca a auzit, de anexita, sau cistita nici nu mai spun.
Deci, fuga la control fata

| BAndreea12 a răspuns (pentru saresipiper):

Nu cred ca ii răceală pentru ca am mai avut si mergeam foarte des la baie si nu nu prea urinam. Si nu mai tin minte daca ma mai durea burta.

| saresipiper a răspuns (pentru BAndreea12):

Racelile acolo jos sunt deseori insotite de dureri si usturimi la mictiune, iar in cazuri grave chiar de sange sau scurgeri anormale

| BAndreea12 a răspuns (pentru saresipiper):

Nu am avut dureri, scurgeri anormale sau scurgeri cu sânge