| AvalohAlyn a întrebat:

Se poate scapa de depresie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Uite ce moduri de a scapa de depresie am găsit pentru tine:

Concentrează-te pe lucrurile bune din viaţa ta. „Rareori ne gândim la ceea ce avem, dar mereu la ceea ce ne lipseşte", mărturiseşte psihologul. În acelaşi timp, conştientizează-ţi emoţiile negatice. Înfruntă-le şi nu te feri de ele.

Fă sport! mergi la alergat, înoată, plimbă-te cu prietenii cu bicicleta. Sportul în natură oxigenează creierul şi creşte producţia de serotonină, hormonul fericirii.

Învaţă să trăieşti în prezent. Lasă trecutul, „închide-l" într-o cutiuţă şi nu te mai gândi la el dacă nu-ţi dă pace. El nu poate fi schimbat, ce a fost, a fost. Tot ce poţi acum este să faci pace cu el. Nici din cauza viitorului nu are sens să te macini. Nu-l poţi controla, iar efortul pe care-l depui în acest sens e în zadar. Încetează să te mai îngrijorezi raportat la lucrurile pe care nu le poţi schimba sau controla.

Concentrează-te pe lucruri care-ţi fac plăcere: poate grădinărit, plimbări în natură, sau mergi la cumpărături, dacă asta te detensionează, citeşte o carte bună, mergi la un film.

De asemenea, organizează-ţi vacanţe scurte prin care să te deconectezi de grijile cotidiene, de tot ce consideri a fi toxic pentru tine.

Nu o situaţie în sine este nefericită, ci modul nostru de a ne raporta la ea. Nu există stres. Există doar gânduri stresante. Scrie pe o foaie tot ce te nemulţumeşte. Gândurile stresante scrise pe hârtie sunt ca şi cum le-ai scoate din cap.

| mihai69 a răspuns:

Da cu ajutorul unui psiholog bun.

| Donsavas a răspuns:

Cu medicatia potrivita ori cu înlăturarea cauzei sau soluționarea problemei care nu ti da pace.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Se poate, dar un psiholog te poate ajuta cel mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde în ce stadiu de depresie se află pers respectiva.

| Nevroza a răspuns:

Daca ai depresie de aia naspa, cand nu te ajuta nici consilierea psihologica si nici medicamentele, nu poti. ajungi intr-un final la sinucidere. Daca e la inceput si ceri ajutori, scapi usor

| alinadianaaa a răspuns:

Din pacate depresia a devenit boala secolului, circa 50%fin populatie trec odata in viata printr.o depresie fie mai usoara fie mai severa.Consulta un medic pshiatru(nu mergem la pshiatru doar daca suntem cu capu asa cum este considerat in Romania). Medicul te va consulta si va stabili stadiul depresie si va incepe o schema de tratament care te va trata, de aceea este important sa nu stai asa acasa fara sa nu consulti un specialist deorece te adancesti din ce in ce mai mult.Sanatate

| Shooterman a răspuns:

Sigur ca se poate.