Întrebare recomandată | SerenaSmiley a întrebat:

Cum se poate scapa de depresie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Din pacate,depresia,este o boala! Trebuie tratata, cu cat mai repede, cu atat este mai bine, cu tratament, in urma unui consult medical.Nu trebuie trecuta cu vederea.Cine spune, ca a putut sa se vindece singur de acesta boala, inseamna ca nu a avut depresie, ci a fost poate stresat, suparat pe toti si toate si nu a avut putere sa iasa singur din aceasta situatie.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Depresia este deja considerata o afectiune, ca si stresul. La fel cum stresul in diverse stadii poate duce la boli sau afectiuni vizibile, si depresia poate determina inrautatirea starii de sanatate fizice si nu doar o afectare a starii de sanatate mentala si psihoemotionala.

In cazurile grave de depresie se dau pastile. Din pacate efectele adverse pot fi substantiale, unele persoane isi dau peste cap metabolismul de la antidepresive si se ingrasa, cel putin de asta am auzit pe multi care au luat astfel de pastile plangandu-se.

Evident cand esti deprimat e cam greu sa gandesti optimist. Iti trebuie in opinia mea o perioada de autoeducare, de analiza profunda a situatiei si a gasirii aspectelor pozitive din viata ta. Intr-un timp cu durata moderata poti scapa de o depresie slaba sau medie. Depresiile severe duc de multe ori la tentative de sinucidere, nu e de gluma cu asa ceva. Unii specialisti spun de asemenea ca in cazul unei depresii lipsesc unele substante din organism, daca nu ma insel din categoria vitaminelor, pentru asta insa iti trebuie niste analize si opinia unui medic specialist.

Eu am fost deprimat acum cativa ani de zile, din pacate asta m-a facut sa ma ingras fiindca mancam de suparare. Insa am refuzat sa iau medicamente. Am reusit sa trec peste ea in vreo 4 luni.

| pietrean a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Inseamna ca nu ai avut depresie!

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru pietrean):

Inseamna ca-ti permiti cam multe sa-mi spui tu mie ce-am avut EU si ce n-am avut. vezi-ti de treaba ta ca eu nu ti-am spus ce-ai avut si ce n-ai avut ca n-am fost in pielea ta. Si am avut depresie luni de zile, ma refeream la perioada in care m-am hotarat sa ies din acea stare.

definitia spune clar

Depresia clinică este o stare mentală de tristețe/amărăciune care persistă pe perioade îndelungate.

Simptome care durează mai mult de două săptămâni și de o severitate care începe să împiedice desfășurarea normală a activităților zilnice deja semnifică depresie clinică.

Stresul e altceva. Daca n-ar fi ar fi sinonime. Si ce sa vezi, ghinion, nu sunt.

| pietrean a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Deoarece am socotit ca ai dat un raspuns eronat, care poate sa induca in eroare persoana ce a postat intrebarea, am hotarat sa te fac atent asupra enuntului dat de tine.
Faptul ca nu ai cerut ajutorul unui medic, ci ti-ai pus singur "diagnosticul", asta nu inseamna ca te si pricepi sa dai afturi.Asa ca,imi pot permite,sa corectez acele raspunsuri date gresit,ca sa nu induca lumea in eroare.
Frustrarile,supararile tale,nu inseamna ca ai avut depresie! Asa ca, stresul este una, depresia este altceva(o boala).
Si apropo, de "permis cam multe" si de modul cum te adresezi:invata sa respecti oamenii si parerile celor trecuti prin viata, ca poate au invatat mult mai multe decat tine.
Sa ai o zi buna....de studiu!

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru pietrean):

Ca sa-ti raspund foarte aplicat - definitia depresiei o face o afectiune suficient de usor de depistat. Supararea nu e ceva care tine asa cum spune definitia zile si saptamani la rand, la fel se intampla si cu stresul care e cu totul altceva iar frustrarea nu e o boala e un sentiment.

Faptul ca le incurci este cel care te pune de fapt pe tine in imposibilitatea de a fi credibila.

Tu esti cea care nu respecta oamenii si parerile lor si iti permiti sa decretezi ce au avut si n-au avut altii din moment ce nu ai trait afectiunile lor si nici nu esti medic.

Raman la opinia ca depresia este o afectiune care nu trebuie ignorata dar care trebuie tratata medical cu pastile doar in cazuri grave si exceptionale. Ca si in cazul racelilor, gripelor si a altor boli, si depresia sufera diverse grade de manifestare, putand fi depresii slabe trecatoare, medii sau cronice persistente sau extreme ce pot pune in pericol viata individului pentru ca apar tentativele de suicid. In momentul in care apare tentativa de suicid din pacate diagnosticul se complica, la depresie putandu-se adauga si alte probleme psihice.

Ca tu ma admonestezi pe mine de aiurea nu ajuta pe nimeni cu nimic. Oamenii cu depresii minore si medii nu trebuie incurajati sa ia pastile antidepresive sub nici o forma in opinia mea fiind cunoscute in medicina efectele adverse.

| Lawliet14 a răspuns:

Un studiu arata ca depresiile care nu sunt cronice pot fi tratate cu ceaiuri. Recomand zilnic un litru de ceai de sunatoare. Si daca inca esti integrata in societate, incearca cat mai mult sa te bazezi pe prieteni iesind cu ei. Incearca si sa te mentii ocupata, fa tot timpul ceva.

| Doctorfishadi a răspuns:

Buna!
Depresia este doar o stare,nu o boala fizica!
O invingi cu o gandire optimista tot timpul.
Daca poti trebuie sa mergi si la un psiholog care iti recomanda un tratament.
Dar in principal gandirea este cea care este afectata,fa-ti prieteni cu care sa discuti orice,si nu te supara de la vreo gluma proasta aiurea.
Eu cand eram in liceu aveam o prietena depresiva,imi parea rau ca se supara tot timpul,mergea la medic.
Avea zile cand venea la scoala si era vesela, apoi saptamani intregi lipsea si spunea ca nu are voie sa vina la liceu, recomandarea medicului, si nu era genul care sa lipseasca de la scoala!
Cred ca ea suferea acasa maimult decat la scoala.
Daca ai anumite lucruri sau neplaceri discuta-le, nu le ascunde.
De asemenea daca esti la scoala sau serviciu si te deranjaza anumite persoane ignora-le.
Te salut,
Adrian!

| clickclicksnap a răspuns:

Depresia de care vorbesti... in urma carei actiuni s-a "instalat"?

| recort a răspuns:

Sex si ciocolata..simple as that