| VibeTrix a întrebat:

Stie cineva cum se poate scapa de depresie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Am trecut si eu prin ea. Si stii cum am scapat? Primul lucru a fost sa bag o melodie cara sa ma inspire si dupa am inceput sa ma descarc, in principiu am vorbit cu niste persoane care ma intelegeau oarecum si eu tot vorbeam si dupa a trecut din acea depresie dar doar imaginea ei. Gandul ca mai era cineva ca mine m-a ajutat. Si acum incerc sa uit adica cam asta e toata faza. Comunicarea ajuta.
Pur si simplu nu te mai gandi la ce te deranjeaza. Gandeste-te ca intr-un final oricum nu conteaza ce stare ai acum sau maine sau peste o saptamana. In final nimic nu conteaza, asa ca zambeste happy
Da chiar, care e problema? big grin

| VibeTrix explică (pentru DoarBogdan):

Multumesc mult. Am incercat sa vorbesc cu diverse persoane care m au ajutat.
Problema este ca sunt urata si proasta. Si sunt tratata ca pe un gunoi.

| DoarBogdan a răspuns (pentru VibeTrix):

Asta e problema? big grin
Asa e viata, zau asa. Ce te asteptai ca toata lumea sa te felicite pentru orice? In viata ajungi sa te intrebi diverse lucruri. Foarte multe. Si nu gasesti raspunsul la ele. Dar trebuie sa le privesti din alta parte. Fiecare e special in modul lui. Stiu ca astea sunt doar cuvinte... Dar sa o luam altfel. Cum am mai zis. Titanii se ridica de jos big grin. Tu esti asa cum esti si poti sa faci tot ce vrei in privinta asta.
Asa e viata. De fapt ea este "proasta" ca sa zic asa. Insa tu poti sa o faci frumoasa pentru tine. Conteaza ce zic altii? Mie multi mi-au zis ca sunt prost. Multi mi-au zis ca sunt desptept. Dar astea sunt doar momente.
De fapt cred ca tu ai nevoie de cineva care sa te faca sa te simti speciala...
Un ou a picat pe jos. Nu s-a spart, doar s-a murdarit. Dupa tot poti sa il iei, il stergi frumos si tot in tigaie unde ii e locul ajunge. Si e foarte bun. Intelegi ce zic big grin

| VibeTrix explică (pentru DoarBogdan):

Asa e...Multumesc. O sa incerc sa nu mai cred ce zice lumea. (dar mereu am zis asta si n am facut o)...

| DoarBogdan a răspuns (pentru VibeTrix):

Stiu ce zici.
Hai ca eu zic ca primul pas l-ai facut. Cred ca ai mai capatat putina incredere in tine (sper) big grin si mersi pentru funda happy

| VibeTrix explică (pentru DoarBogdan):

Pentru nimic. Multumesc si eu happy

| DoarBogdan a răspuns (pentru VibeTrix):

Oricand big grin

15 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Înlături motivul depresiei și ai scăpat. Dar singură e cam greu să scapi de depresie. Cere ajutorul unui medic specialist.

| LoveSleep a răspuns:

Cedezi și ai scăpat de ea.

| RainmakerX a răspuns:

Vibe... nu esti cumva cam mica pentru a discuta despre depresii?

Totul tine de tine!
Exista momente grele pentru toata lumea... incearca doar sa-ti pastrezi optimismul si sa-i ignori pe cei care te vorbesc de rau, atat.

Vorbeste cu prietenii, gaseste-ti un hobby sau incearca pur si simplu sa omori timpul. O sa treaca si problemele pe care le ai acum...

Succes!

| SergiuBoss11 a răspuns:

Facandu-ti prieteni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate dacă nu mai eşti emo o să scapi şi de depresie.

| 10Tenten10 a răspuns:

Eu stau pe internet citind fanfiction cu anime-urile, filmele sau cartile preferate, ma amuz de la comentari, ascult Queen sau ma uit la filme precum 'Avengers' sau alte Marvel. Depinde de om si ce ii place. Trebuia sa vada micile seminte de placere ale vieti, precum sandwich-urile din statia de autobuz de langa mine. Mâncarea, s-au dovedit stintific ca ciocolata, te face sa te simti mai bine. Cum am mai spus, depinde de persoana si placerile sale.