| Mortish a întrebat:

Buna,am si eu o intrebare.Se poate scapa de depresie, si fara ajutorul medicului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Daca depresia e chinuitoare si severa trebuie sa mergi la medic pentru pastile psihotrope.Te vor ajuta! Iar acompaniat de un psiholog care face psihoterapie da si mai mari rezultate! Sanatate!

| Mortish explică (pentru AvalohAlyn):

Un prieten mi-a recomandat niste teste, si m-au diacnosticat cu depresie acuta.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru Mortish):

Diagnosticul ti-l pune numai medicul psihiatru nu testele de pe net. Daca esti trist si apatic mai mereu,fara chef,obosit mereu, nu ai chef de nimic si dormi mult sau din contra ai multe insomnii, plangi, atunci e posibil sa ai depresie dar asta se vede doar la medic nu altundeva. Daca nu ai simptomele care le-am mentionat, nu e depresie.Bafta!

Răspuns Apreciat de Editori
| Teo29 a răspuns:

Da, cauta sa faci ce iti place, eventual un hobby sau un sport de echipa. Cauta mereu sa te autodepasesti in ceea ce faci si sa fie performanta, dedicare si disciplina in toate.

Fa-ti si un program ordonat de trezit/mancat/odihna, citeste si interactioneaza cu viitorii colegi de sport sau cu prieteni daca ii ai.

Nu te lasa batut, si, uneori e nevoie poate si de psiholog daca lucrurile sunt grave, nu de medic neaparat...

Important mai este sa iti notezi pe caiet tot ce ai in plan sa faci si sa te tii de tot ce iti propui. Mult succes!
Nu renunta niciodata!

1 răspuns: