| koppandisilvia a întrebat:

Se poate trai cu un rinichi functionabil si daca da ce pericole sunt

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fiind un organ pereche, unul este capabil dă preia și funcția celuilalt dacă acesta este sănătos.
Ca și pericol, poate apărea hidronefroza și poate ajunge la dializa și chiar transplant renal. Și cu transplantul este o loterie, nu știm dacă acceptă organismul, există refuzul.
Pa, pa.

| doctoressa a răspuns:

Buna! Se poate trai cu un singur rinichi, avand chiar o functie renala normala, insa, fiind un singur organ, este mai mare riscul unei evolutii rapide spre insuficienta renala, in cazul dezvoltarii unei afectiuni renale. http://www.i-medic.ro/boli/insuficienta-renala-cronica