| Culeac_Petronica_1966 a întrebat:

Se poate trăi cu un rinichi sănătos și unul scleroatrofic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, se poate trai normal cu o jumatate de rinichi normal. Trebuie doar sa nu iei medicamente nefrotoxice, sa eviti cat poti chimicalele, sa te hidratezi bine si sa eviti comportamentele cu risc de accidente majore si infectii severe

| alinadianaaa a răspuns:

Se poate trai, dar trebuie sa ai mare grija de el, dar cel mai important este sa consulti un nefrolog si el te va sfatui exact ce sa faci.