| anonim_4396 a întrebat:

Se poate trai numai cu un rinichi functional?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, se spune ca poti trai cu un sfert din masa renala (adica jumtate de rinichi) daca functioneaza perfect.

mira
| mira a răspuns:

Da.Se poate.Cunosc o mama in varsta care cu vreo 9 ani in urma si-a donat rinichiul fiului ei.Amandoi sunt in viata si acum. Mira

| psiholoaga a răspuns:

Se poate. Atata doar sa ai grija sa nu racesti, sa iti faci analizele regulat si sa verifici in special acidul uric si functiile renale. In general, fara cate un organ din astea perechi se poate trai (un plaman, un rinichi, un ovar...)

| anonim a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sigur ca se poate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am 24 de ani si in urma cu 2 zile am fost la doctor pentru o gastroenterocolita! cu ocazia asta mi-a facut un eco sa vada fierea daca e incarcata, si am aflat cu uimire ca eu m-am nascut doar cu rinichiul drept! atat! stangul nu il am! am umblat la 4 specialisti si mi s-a confirmat acest lucru! mi s-a spus ca pot trai pana la 100 de ani dar grija la accidente si la lichide! sper sa fiu ok!