| anonim_4396 a întrebat:

Se poate trata un chist ovarian cu tratament hormonal? A mai incercat cineva? Imi recomandati sa incerc?
Si inca ceva : pentru stabilirea fertilitatii / infertilitatii ce analize sunt necesare si unde se fac? Din cate stiu la endocrinologie sau ginecologie insa nu stiu exact.
Multumesc si va rog tratati cu seriozitate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Eu zic să SCHIMBI ginecologul!

Antibioticul primit NU are nici o treabă cu chistul ovarian!
Poate ai avut o infecţie vaginală/vaginită şi de aceea ţi-a prescris antibiotic...

Pentru chist ovarian se prescriu AC!
Vezi detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-problema/

Pentru sarcină vezi detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/dragoste-si-sex/ce-trebuie-sa-fac-sa-raman-insarcinata/

Toate cele bune!

| RaysaR a răspuns (pentru bursuc001):

Multumesc pentru raspuns!

| bursuc001 a răspuns (pentru RaysaR):

Cu plăcere happy

Multă sănătate!

5 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Da, tratamentul pentru chist ovarian e cel hormonal, de obicei contraceptive. Si doar daca e grav sau medicul decide ca e necesar tratamentul e unul chirurgical, adica operatie.

Pentru teste de fertilitate apeleaza la un ginecolog.

| RaysaR a răspuns (pentru CuriousStuff):

Multumesc! Intentionez sa fac si un control endocrinologic pentru asta ma interesez daca ma ajuta sau nu cu ceva.

| RaysaR a răspuns:

Grav mi-a zis ca nu este fiind mic undeva la 3 cm insa nu reusesc sa scap de el. N-am incercat tratament hormonal recunosc. Tot ce mi-a recomandat pana acum medicul ginecolog a fost tratament cu antibiotic si vreau sa incerc si pe aceasta cale la endocrinologie cu tratament hormonal poate problema mea e cu totul alta.