| madazxc26 a întrebat:

Se vede dacă sunt gravidă la tomograf?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Fa un test de sarcina înainte. Cine are suspiciune ca e gravida, i se recomanda un test de sarcina înainte de a efectua tomografia. Aceasta procedura medicala se face cu radiații și nu se efectuează sub nicio forma daca pacienta e însărcinată.

| 1997onur a răspuns:

Se vede doar copilul da nu se vede dacă ești gravida -_-

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

S-ar putea ca medicii să-și dea seama, da.
În orice caz, tomografia nu e DELOC recomandată pe durata sarcinii, deoarece razele X pot ucide fătul. De aia trebuie să le spui medicilor că ești însărcinată, pentru a avea grijă la doza de raze X.

| darrio2007 a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Asa ar trebui sa procedeze dar ea nu vrea sa se afle ca e gravidă.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru darrio2007):

Nu are de ales. Ori asta ori practic face avort (sau riscă să nască un copil cu malformații, dacă fătul supraviețuiește).
Cel mai responsabil din partea ei e să-și asume că e însărcinată.

| darrio2007 a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

La fel gandesc si eu.