| AcelEmi a întrebat:

Senzatii de urinare dupa circumcizie.

Va salut, acum 2 zile tocmai am avut o operatie de circumcizie in urma unei fimoze, prima zi dupa operatie a fost foarte greu cu urinarara dar nu aveam probleme cu unele senzatii. Merg zilnic la schimbarea pansamentului la doctorul care m-a operat. Insa azi dupa schimbarea pansamanetului dupa o urinare persista o senzatie asa de urinare, un disconfort, de la ce poate fi? Operatie, calmate, pansament, antibiotic? Sau e o problema de alta natura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Mai pot fi si altele, dar cea mai frecventa boala care da simptomele tale e banala infectie urinara, care e foarte posibil sa fi aparut acolo din cauza bandajelor si a pansamentului. Pansamentul nu stiu cum ti-a fost facut, dar daca ai avut un pansament care a fost cusut de piele (este una din variante) acela a ramas acolo mai multe zile, si e posibil sa-ti fi provocat infectia asta, in plus nu stiu cum te-ai spalat cu pansamentul acolo, probabil mai cu dificultate si nu asa de bine cum ai fi reusit sa te speli daca nu aveai pansamentul. In rest, nu cred ca ti s-a pus sonda urinara sau alte manevre care sa-ti fi putut "deregla" cumva uretra. Eu tind sa cred ca e o infectie, sa-i spui medicului, asa cum am zis, si el o sa decida daca iti face si o urocultura, cum a spus cineva mai sus sau iti schimba antibioticul sau iti spune sa-l iei mai mult timp pe asta...

4 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Spune-i medicului care te-a operat de aceasta probleme. E posibil sa fi facut o infectie urinara. Ai luat antibiotic si l-ai luat asa cum ti-a recomandat medicul?

| AcelEmi explică (pentru CuriousStuff):

Da, da l am luat exact dupa cum a spus el. Poate sa fie si din pricina operatiei insine sau a bandajelor?

| AcelEmi explică (pentru CuriousStuff):

DA,da exact cum mi-a zis el, plus eubiotic pentru protectia stomacului, altceva in afara de infectie urinara nu poate fi?

| CuriousStuff a răspuns (pentru AcelEmi):

Mai pot fi si altele, dar cea mai frecventa boala care da simptomele tale e banala infectie urinara, care e foarte posibil sa fi aparut acolo din cauza bandajelor si a pansamentului. Pansamentul nu stiu cum ti-a fost facut, dar daca ai avut un pansament care a fost cusut de piele (este una din variante) acela a ramas acolo mai multe zile, si e posibil sa-ti fi provocat infectia asta, in plus nu stiu cum te-ai spalat cu pansamentul acolo, probabil mai cu dificultate si nu asa de bine cum ai fi reusit sa te speli daca nu aveai pansamentul. In rest, nu cred ca ti s-a pus sonda urinara sau alte manevre care sa-ti fi putut "deregla" cumva uretra. Eu tind sa cred ca e o infectie, sa-i spui medicului, asa cum am zis, si el o sa decida daca iti face si o urocultura, cum a spus cineva mai sus sau iti schimba antibioticul sau iti spune sa-l iei mai mult timp pe asta...

| Porcusorul a răspuns:

Probabil ti se va recomanda o urocultura cu antibiograma pentru determinarea bacteriei care a produs infectia si pentru un tratament corect. E posibil ca infectia pe care cel mai probabil o ai sa fie rezistenta la antibioticul pe care il iei.