| Mihai_Vlad_1998 a întrebat:

Am o problema mai complicata dar incerc sa explic poate cineva ma ajuta! Am fost la ortodont pentru a-mi pune aparat dentar.Mi-a dat o foita pe care scria interventiile pe care trebuie sa le fac.Prima data mi-am scos o masea, mi-am facut 3 carii si la urma m-am operat.Ce fel de operatie? Ei bine eu am strungareata, chiar foarte mare si ortodontul a zis ca aparatul sa o indrepte trebuie inepartata carne dintre strungareata.Ma-am dus la operat, mi-a facut anestezie si m-a operat cu laserul.Nu am simntit nimic.Nu se observa mare lucru, a taiat in foarma de cerc.Totul bine! Aveam o usoara senzatie de disconfort si o usoara durere..cum e si normal dar am luat niste calmante si nu am mai avut nimic. Miercuri dimineata cand m-am trezit aveam gura plina de sange, si lenjeria ..tot am murdarit-o.Ma-m dus in baie speriat si am vazut ca sangerez.Mi-am pus eu pansament steril si peste 15 minute nu a mai curs.In restul zilei nu a mai curs deloc sange.Joi dimineata la fel doar ca nu a mai curs asa de mult sange. posibil va m-am trezit si mi-am pus pansament...Eu cred ca sa inflamat locul deoarece am mers pe afara fara sa imi pun ceva la gura u am trad aer rece! Va rog ajutati-ma pe 9 Decembrie imi pun aparatul ..si imi este frica daca nu mi-l pune din cauza asta? Sa ai spun la ortodont? Ce ziceti ca s-a intamplat? Imi va trece? Ce sa iau? Sa iau niste antiflamatoare? Va rog, dau funda! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

Cel mai probabil sangerarea aceea a fost din cauza ca ai lezat gingia cu limba (ai zgandarit-o) sau cu alimente dure, sau cu periuta de dinti sau cu ata dentara. In mod normal plaga nu ramane deschisa si nici nu prezinta risc de infectie deoarece laserul cicatrizeaza si sterilizeaza. Daca nu te doare, nu lua pastile aiurea. Ai grija sa nu mai atingi zona respectiva cu lucruri dure. Iar luni suna la cabinet sa anunte ortodontul care va lua decizia de a amana sau nu aplicarea aparatului. In mod normal nu ar trebui sa influenteze acest aspect. Pana pe 9 zona tratata cu laserul va avea aspect normal si nu ar trebui sa se amane inceperea tratamentului ortodontic!

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Stai asa daca nu mai ai singerari, si nu te mai forta, normal ca laser ce este dar daca fotezi locu ala taiat cedeaza.Stai asa si cand mergi la dentist cei ala ii spui ce s-a intamplat, ala o sa verifice si stie daca mai amana pana se sudeaza tesutu mai bine, deci ala este in masura sa spuna ce sa faci nu noi pe aici.Pe aici nu stau dentistii la povesti, si chiar daca a mai patit cineva la fel, tot nu este indicat sa faci si tu cea facut ala, pentru ca fiecare persoana este diferita, asa ca spui adevaru si chair de te amana cateva zile aia e.

| Viitorulapropiat a răspuns:

Logic ca trebuie sa-i spui, ar putea fi o problema care sa te afecteze si mai mult.Cel mai bine este sa te duci la medicul de familie si sa-i explici situatia.