| simplej a întrebat:

Simt ca singurul meu scop in viata este sa slabesc.Am 61 de kg si cam toti sunt de parere ca sunt grasa si sunt pur si simplu obsedata.De cand sunt in clasa a 5-a imi tot doresc sa slabesc.Practic asta imi doresc de la viata.As vrea sa pot sa imi fac si alte scopuri in viata dar pur si simplu nu pot pana nu scap de problemele astea cu greutatea din copilarie sunt pur si simplu obsedata. Cel mai frica mi-e ca o sa ajung candva la 50 de kg si o sa ma vad tot grasa si atunci chiar ca o sa ma omor. CE SA FAC SA MA ACCEPT? Mi-e asa de greu sa ma accept.Plang inainte sa ma culc, sufar zilnic, mai ales daca ma vad in vreo oglinda/geam/vitrana/etc si imi vine sa-mi fac rau.Cu greu imi controlez aceste stari.Stiu ca sunt probleme mult mai grave pe lume, dar problema asta a mea ma depaseste, nu ma pot controla, simt ca o iau razna si n-as vrea ca in vreun moment de panica sa ma omor...ar fi pacat, cu toate ca sunt asa de oribila.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Teo a răspuns:

Incearca sa faci innot. E un sport complex si antrenezi toti muschi si arzi multe calorii. Tine si tu un regim cu mai putina paine sau chiar deloc, fara sucuri acidulate, cu mai putine dulciuri si ai sa vezi ca vei ajunge la greutatea propusa.Si cu faza ca sa te accepti. Uneori in viata trebuie sa vezi si partea plina a paharului nu numai cea goala.Incearca sa te accepti asa cum esti ca dupa aia sa te accepte si ceilalti.Nu mai fi asa de rea cu tine insuti pentru ca nu e bine.Iti las IDul meu intr-un mesaj privat si daca vrei vorbim si iti povesti cateva faze de genul.
Sper ca te-am ajutat.happy

| EmaEmax a răspuns:

In primul rand trebuie sa-ti scoti ideea asta din cap, ca esti grasa.Trebuie sa te accepti asa cum esti. Fa mult sport, du-te la sala sau fa jogging si mananca sanatos, vei vedea ca in timp iti vei iubi corpul.Si ce daca esti mai plinuta? Am vazut multe fete plinute care sunt fericite cu propria persoana si asta le face speciale! happy :*

| IonutAxi a răspuns:

Nu asculta ce zic oamenii! Bucurate ca esti asa si nu mult mai grasa cunosc foarte multe cazuri..Si daca totusi vrei sa slabesti fa si tu sport.

| FashionKitty a răspuns:

Eu una ti-as putea doar sa ti-o dau ca exemplu pe Adele... Ea nu vrea sa fie ca restul vedetelor: slaba si mai nu stiu cum, ideea e ca ea s-a acceptat asa cum e. Daca nu reusesti sa faci acest lucru poate ai nevoie de un pshiholog. Psihologul Nu e pentru probleme mintale (cum isi imagineaza unii) e doar ca sa te ajute. happy

| Robertty a răspuns:

Totu depinde de tine si de moralu tau, noi nu te putem ajuta cu nimic!

| MadalinNedelcu a răspuns:

Asta inseamna sa fii gras, asa ca numai da atentie comentariilor rautacioase! http://www.gifsforum.com/......f3-977.jpg

| SanziiAndry a răspuns:

Nu ar trebui sa asculti ce zic oamenii! Asculta-te pe tine insati! Adica, 61 kilograme, mie mi se pare ca esti slaba. Eu zic sa te calmezi si sa nu te crezi grasa, fiindca nu esti! Gandeste-te! Mai bine asa, decat 91 kilograme.
Cand iti vor mai zice oamenii ca tu esti grasa, sa-ti pui dopuri in urechi! IGNORA-I!

| simplej explică:

De vara trecuta tin regim si fac si sport. Ideea era ca am slabit vreo 10 kg si ma vad tot grasa si ma urasc si mi-e frica pentru ca am impresia ca pot sa slabesc si inca 10 kg si tot o sa ma vad hidoasa si atunci o sa ma omor asta daca nu o sa mor de la regimul asta ca mereu mi-e rau.

| Alecsa90 a răspuns:

Esti frumoasa asa cum esti, si sunt sigura ca nu ma crezi... dar, va trebuii sa crezi asta deoarece chiar e adevarat! Fiecare suntem frumosi in felul nostru, tu la 61 kg nu esti grasa, esti foarte bine! Incearca sa-ti schimbi atitudinea fata de tine, respecta-te! Fii Femeie, esti frumoasa! Crede-ma schimbandu-ti atitudinea fata de tine, vei schimba si atitudinea celor din jur! Convingeti subconstientul ca esti frumoasa! Repetati lucrul acesta de fiecare data cand te uiti in oglinda, admira-te si toate se vor schimba!
Succes!

| DeeaAndreea24 a răspuns:

Crede-ma, sunt in aceeasi situatie. Uneori imi spun sa termin pentru ca altfel voi intra intr-o depresie, dar pur si simplu nu stiu ce sa fac. Acum am inceput sa nu imi mai fac atatea griji si sa nu imi mai pese de restul. Eu am 1, 56 si 56kg. Eu sunt de parere ca arat rau, si prietena mea imi spune "termina, deja esti obsedata". Incearca sa-ti vezi calitatile si apoi defectele, altfel nu vei reusi, in plus sunt sigura ca esti o fata frumoasa, si pana la urma kilogramele in plus vor disparea. Ai incredere in tine, si spune-ti mereu ca esti frumoasa.

| ViataNuTrebuieIrosita a răspuns:

Pai la 61 de Kg nu mi se pare ca esti grasa, eu am 14 ani 68 de kg(chestia este ca eu sunt inaaaalt). Dar daca tu zici ca ste simti grasa si de astea, incearca si tu sa alergi seara cam vreo ora sau jumatate de ora in fiecare seara si daca ai putea si dimineata, incearca sa lasi sucurile si bea multa apa, lasa salamurile si chips-urile si mananca un mar sau o portocala, si vei vedea ce mandra vei fi, iar daca ceilalti iti ca tot esti grasa inseamna ca sunt invidiosi si gelosi, e posibil ca tu sa arati perfect, doar ca tu ai aplecat urechea la tot prostul de om si acum ai ajuns intr-o situatie naspa.